BARLINEK

O ekologicznych źródłach energii wiedzą wszystko

Opublikowane

w dniu

Firma powstała w 2014 roku i szybko zyskała zaufanie mieszkańców regionu. Specjalizuje się w montażu ekologicznych kotłów grzewczych, klimatyzacji, pomp ciepła i fotowoltaiki. „Ekologia to ważny element naszej codzienności, wiele satysfakcji daje nam praca w tej branży” – mówi Magdalena Weraksa.

 

Wermatech to jedna z najbardziej znanych i cenionych firm w regionie, działająca w branży energii odnawialnej. Twórcami przedsiębiorstwa jest małżeństwo, Łukasz i Magdalena Weraksa. Siłą tej rodzinnej firmy jest fachowość i ogromna wiedza z zakresu projektowania i prawa budowlanego związanego z OZE (odnawialne źródła energii), czy też pomoc w przygotowaniu wszelkiej dokumentacji, także tej związanej z dofinansowaniem inwestycji. Początkowo Wermatech działał głównie na rynku dębnowskim, dziś realizuje inwestycje w całym województwie, a nawet… poza nim. Począwszy od montażu kotłów pelletowych, po fotowoltaikę, pompy ciepła oraz klimatyzację. Rozmawiamy z Magdaleną Weraksą o tym, jak wgląda codzienna praca w Wermtechu.

 

 

 

Trudno prowadzi się firmę związaną z energią odnawianą w kraju, w którym o ochronie środowiska mówi się stosunkowo mało i… chyba za rzadko?

– Wiele się w ostatnich latach zmieniło. Dzięki rozmaitym programom coraz więcej właścicieli domów, nie tylko jednorodzinnych, inwestuje w odnawialne źródła energii. Robią to zarówno klienci indywidualni, jak i duże firmy. To ogromny postęp jeśli chodzi o szeroko pojętą ochronę środowiska i eliminację tak zwanego śladu węglowego. Natomiast trzeba sobie powiedzieć jasno: w tym zakresie wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia.

Co można jeszcze zrobić? Programy, dzięki którym można otrzymać dotacje na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki nie są wystarczającą zachętą?

– To na pewno jest ważny argument dla osoby, która chce zainwestować w urządzenia zapewniające ekologiczną energię. Niemniej wciąż spotykamy się z ludźmi, którzy nie mają żadnej wiedzy w zakresie globalnego ocielenia, konsekwencji, jakie niesie ze sobą ogrzewaniem domu złej jakości węglem czy nawet gromadzonymi przez lato śmieciami. Zdarza się też, że spotykamy na swojej drodze ludzi, którzy mają swoje teorie spiskowe i w globalne ocieplenie w ogóle nie wierzą, a co za tym idzie, nie widzą konieczności chronienia środowiska.

Edukujecie takich ludzi?

– Staramy się.

Skutecznie?

– Nie zawsze się udaje, ale jesteśmy bardzo cierpliwi. Często wizja sięgnięcia po dotacje ma ogromne znaczenie. Jeśli się dokładnie wszystko rozpisze, pokaże, jakie oszczędności można uzyskać w domu mając pompę ciepła, fotowoltaikę lub oba takie systemy pozyskania energii odnawialnej, to zaczyna się poważniejsza rozmowa i nierzadko finał jest bardzo pozytywny. Na szczęście świadomość ekologiczna jest coraz większa, co przekłada się na dużą ilość zleceń dla branży.

Na jakie usługi najczęściej decydują się klienci?

– Trudno jednoznacznie powiedzieć. Na pewno coraz bardziej upalne lata sprawiają, że klimatyzacja w biurach, salach sportowych, lokalach gastronomicznych, salonach urody czy nawet w mieszkaniach wydaje się niezbędna. To przekłada się na dużą ilość zamówień w tym zakresie.

 Gdyby dziś ktoś chciał u Was zamówić montaż klimatyzacji…

– … musiałby czekać wiele tygodni na ten montaż. Kalendarz mamy wypełniony po brzegi.

Wszystkie firmy z branży mają tak wydłużone terminy montażu?

– Nie sposób ocenić, ale znamy firmy, które tak dużej ilości zleceń nie mają.

Są zbyt drodzy?

– Nie wszyscy inwestorzy na to patrzą. Dzisiaj znaczenie ma przede wszystkim jakość usług, późniejszy serwis, czy też pomoc w poprowadzeniu dokumentacji inwestorskiej.

Wspominałaś o tym, że możliwość sięgania po dotacje wobec montażu urządzeń pozyskujących energię z odnawialnych źródeł to ważny aspekt dla inwestorów.

– To prawda, dziś każdy rozsądny człowiek, budując swój dom uwzględnia montaż pompy ciepła i fotowoltaiki.

O jakich kwotach mówimy w przypadku dotacji?

– W zależność od regionu i zaangażowania lokalnych samorządów w walkę ze smogiem, są to kwoty rzędu nawet około 40 tysięcy złotych dofinansowania na pompę ciepła i fotowoltaikę w ramach programu „Czyste powietrze”. Dodatkowo właściciele starszych nieruchomości mogą sobie odpisać od podatku do 53 tys. złotych w ramach inwestycji termomodernizacyjnych. To nie są małe kwoty.

Wydaje się to proste. Stawiasz na ekologię, możesz otrzymać na to pieniądze. Oszczędnie i zdrowo.

– To prawda, proces pozyskania dotacji nie jest aż taki skomplikowany.

Ale wiele osób boi się dokumentacji, formularzy, biegania po urzędach.

– Jako firma oferujemy kompleksową obsługę. Wystarczy się z nami skontaktować, a my pomożemy we wszystkim, począwszy od doboru urządzeń do konkretnej nieruchomości i potrzeb energetycznych, po pomoc w zaprojektowaniu instalacji, skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, także tych związanych z pozyskaniem dotacji, a skończywszy na montażu i późniejszym serwisie.

Nic, tylko inwestować w odnawialne źródła energii.

– Wszyscy na tym skorzystają. Zarówno osoba, która zainwestuje w odnawialną energię, przecież takie inwestycje szybko się zwracają, rachunki za prąd i ogrzewanie są symboliczne. Zyska też środowisko, w którym mieszkamy.

Funkcjonowanie Waszej branży… brzmi trochę jak misja ratowania świata.

– Na pewno mikroinwestycje w systemy pozyskujące energię świata nie uratują, w kontrze mamy przecież ogromne fabryki, które generują ogromnie dużą emisję CO2 do atmosfery. Na pewno potrzebne jest tu globalne działanie na rzecz ochrony środowiska. Ale nie ukrywamy… Ekologia to ważny element naszej codzienności, wiele satysfakcji daje nam praca w tej branży. Kiedy jeździmy zimą po okolicy i przejeżdżając przez niektóre wsie wspominamy, że przed laty rano unosił się nad taką miejscowością siny dym i zapach spalenizny. Dzisiaj za sprawą pomp ciepła i fotowoltaiki się to zmienia. Zamiast smogu mamy rześkie, zimowe powietrze. Niektóre sołectwa w regionie bardzo się zmieniły na plus pod tym względem. Mam nadzieję, że doczekamy czasów, kiedy spalanie węgla zostanie wyeliminowanie i znacząco poprawi się jakość powietrza.

 

 

Firma Wermatech
Adres biura: ul. Bohaterów Września 21, 74-400 Dębno
Telefon: Łukasz Weraksa 731 970 320, Magdalena Weraksa 530 235 535
e-mail: lukaszweraksa@gmail.com

Exit mobile version