EKOLOGIA

Palenie śmieciami? Reaguj i dzwoń na 112 [VIDEO]

Opublikowane

w dniu

Co trafiło do pieca, że dało aż tak czarny dym i ohydny zapach? Świadkowie podejrzewają, że właściciel nieruchomości mógł palić śmieciami. Filmik i zdjęcie trafiło do sieci, co wywołało falę komentarzy. Okazuje się, że problem dotyczy nie tylko jednego miejsca w Myśliborzu.

 

O okresie zimowym, nad ranem niektóre wsie powiatu myśliborskiego, spowite są mgłą dymu. Co trafia do pieców? Niekiedy mokre drewno, innym razem kiepskiej jakości węgiel, czasami śmieci. Problem dotyczy także samego Myśliborza, jak wskazuje jeden z mieszkańców, takie sytuacje zdarzają nawet w centrum miasta. W gminach, w których funkcjonuje straż miejska, można jej zgłaszać takie sytuacje. Co zrobić w miejscowościach, w których strażników nie ma?

 

– Palenie w piecach śmieciami oraz tym wszystkim, co nie nadaje się do palenia, to odwieczny problem, który powtarza się regularnie w okresie jesienno-zimowym – tłumaczy asp. sztab.  Jacek Poleszczuk z myśliborskiej policji. – Zdarza się, że policjanci otrzymują informacje o takim procederze. Oczywiście w takich przypadkach reagujemy. W przypadku, gdy funkcjonariusze ujawnią palenie w piecu np. śmieciami, nakładają na takie osoby mandaty karne. Jednakże należy zaznaczyć, że funkcjonariusz może skorzystać również z pouczenia takiej osoby lub może skierować wobec sprawcy wniosek o ukaranie do sądu – dodaje.

Jacek Poleszczuk wskazuje, że można takie sytuacje zgłaszać dzielnicowym. Funkcjonariusz w takim przypadku przeprowadzi rozmowę z właścicielem danej posesji. Jednakże dzielnicowy nie zawsze jest dostępny chociażby ze względu na zmianowy system pracy, wówczas takie zdarzenia można zgłaszać na numer 112.

– Chciałbym zwrócić również uwagę, że wiele takich zgłoszeń się nie potwierdzało – podkreśla oficer prasowy. – Należy do takich sytuacji podchodzić spokojnie. Bardzo często, szczególnie w trakcie podpalania w piecu np. węglem bądź mokrym drewnem, dochodzi do dużego zadymienia, co może wskazywać na palenie w piecu na przykład śmieciami – dodaje Jacek Poleszczuk.

Exit mobile version