Connect with us

BARLINEK

Radni sami przegłosowali „kłopot”? Obwodnica się zmieni

Drugi etap obwodnicy Barlinka będzie inny, niż zakładano. Powodem jest brak zgody konserwatora zabytków na wyburzenie zabytkowej kamienicy. Jak się okazuje, problemem jest decyzja radnych sprzed lat.

 

– Budynek nr  24 przy ul Gorzowskiej nie jest wpisany do rejestru zabytków, figuruje natomiast w Gminnej Ewidencji Zabytków od 2008 roku, gdzie został ujęty na mocy Rady Miejskiej – informuje Janusz Mickiewicz z barlineckiego magistratu. – Budynek jest zamieszkały, po zakończeniu inwestycji drogowej nadal stanowił będzie element mienia komunalnego – dodaje.

To właśnie ta decyzja sprzed lat mogła mieć duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez konserwatora zabytków. Brak zgody na wyburzenie kamienicy oznacza, że inwestor – Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, będzie usiał przeprojektować obwodnicę.

W  ramach inwestycji powstanie nie tylko ciąg komunikacyjny dla samochodów, ale również chodniki i ścieżka rowerowa, przy skrzyżowaniu ulic Gorzowskiej i Długiej, w miejscu gdzie stoi wspominana wcześniej kamienica, dojdzie najprawdopodobniej do zwężenia ponieważ nie będzie miejsca na zbudowanie ścieżki rowerowej.

Dla ułatwienia komunikacji, zbudowana zostanie także tzw. droga zbiorcza, która umożliwi swobodny i bezpieczny wyjazd z poszczególnych posesji, a potem wjazd na drogę wojewódzką