Connect with us

BARLINEK

Andrzej Potyra: Będziemy rozmawiać o formach pomocy dla kobiet

Opublikowane

w dniu

Radni Sejmiku apelują do innych samorządowców na terenie Pomorza Zachodniego o podjęcie działań wspierających kobiety. Starosta myśliborski zapowiada, że na pewno do takich rozmów dojdzie i niewykluczone, że powiat także stworzy program pomocowy dla kobiet dotkniętych zakazem aborcji w sytuacjach zagrażających życiu.

 

 

Przypomnijmy: samorząd Województwa Zachodniopomorskiego chce przeznaczyć 100 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych, wspierających kobiety dotknięte skutkami wyroku Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji. Wsparcie będzie polegało na pomocy prawnej i psychologicznej dla kobiet dotkniętych skutkami wprowadzonego prawa. Sejmik przyjął uchwałę, dzięki której kobiety dotknięte zakazem aborcji w sytuacjach zagrażających życiu, otrzymają pomoc za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

Jednocześnie radni Sejmiku zaapelowali do innych samorządów o podobną pomoc dla kobiet. Radny Artur Nycz nie ma wątpliwości, że reakcja na opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest konieczna.

– Musimy wesprzeć kobiety, którym odebrano prawo decydowania o własnym życiu – twierdzi. – Stoimy po stronie wolności wyboru, wzajemnej pomocy kobietom zmuszanym do największych cierpień. Teraz jest potrzebna wzajemna i bezwarunkowa solidarność, której nie zniszczy żadne uzasadnienie, żadna ustawa i żaden wyrok – dodaje.

Andrzej Potyra, starosta myśliborski, mówi, że na razie jest zbyt wcześnie by mówić o konkretach. Sam solidaryzuje się z kobietami, których życie będzie zagrożone z powodu ogłoszonego wyroku przez Trybunał Konstytucyjny.

– To gorący temat, nie zdążyliśmy jeszcze zorganizować spotkania i go omówić  – tłumaczy. – Osobiście będę wspierał każdą taką inicjatywę, dzięki której kobiety z naszego regionu będą mogły czuć się bardziej bezpieczne. Czy to będzie wsparcie finansowe dla organizacji pomagającym kobietom, nie wiem. Na pewno jest wiele możliwości i wiele form wsparcia, i na pewno pochylimy się nad tym problemem – dodaje.