Connect with us

BOLESZKOWICE

Będą środki na obiekty sportowe. To szansa Boleszkowic

Opublikowane

w dniu

Połamane, betonowe słupki, zniszczone ławki, drut kolczasty – czy tak powinien wyglądać obiekt sportowy przyjazny dla mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży? W nowej perspektywie finansowej RPO mogą się znaleźć środki na przebudowę gminnych stadionów. Jest jedno ale…

 

W Regionalnych Programach Operacyjnych 2021-2027 mogą się znaleźć środki na przebudowę i modernizację obiektów sportowych. Mało prawdopodobne, by w programach unijnych znalazły się zapisy wskazujące wprost na takie inwestycje, ale jak mówią specjaliści, dobrze opracowana koncepcja pozwoli na pozyskanie dofinansowania na modernizację infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

W przypadku Boleszkowic czy Nowogródka Pomorskiego, wsparcie finansowe dla przedsięwzięć związanych z modernizacją obiektów sportowych może się okazać zbawienne, ale jak podkreśla szef Komisji Gospodarki w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Artur Nycz, ważne jest, by mieć dobry pomysł na funkcjonowanie takich obiektów.

– Na pewno ubieganie się o dofinansowanie z RPO na modernizację stadionu będzie wymagało dobrze przygotowanej koncepcji – tłumaczy. – Ogromne znaczenie w takich przypadkach ma wielofunkcyjność zadania. Jeśli stadion będzie służył nie tyle jednemu klubowi z niewielką ilością sportowców, ale wszystkim mieszkańcom, to na pewno są duże szanse na pozyskanie dofinansowania na przebudowę – dodaje.

W Boleszkowicach taka inwestycja mogłaby całkowicie odmienić codzienność mieszkańców. Obecnie stadion jest ogrodzony rdzewiejącą siatką, drutem kolczastym, popękanymi słupkami betonowymi, a infrastruktura na samym obiekcie aż prosi się o remont. Ten stadion nie zachęca do korzystania z niego.

– Powinien być miejscem, w którym dzieci i młodzież będą mogły uprawiać sport, gdzie będzie trenował i reprezentował naszą gminę klub piłkarski, czy też wreszcie stadion powinien być miejscem wielu wydarzeń sportowych pozapiłkarskich – mówi Waldemar Pacewicz, mieszaniec Boleszkowic. – Tu regularnie powinny się odbywać festyny, koncerty, spotkania mieszkańców. Stadion z odpowiednią infrastrukturą może się stać miejscem przyjaznym dla nas wszystkich. I nie mam wątpliwości: modernizacja jest konieczna – dodaje.

Dobrym krokiem ku modernizacji stadionu będzie wznowienie działalności Chrobrego Boleszkowice, z funkcjonującą szkółką piłkarską dla dzieci i młodzieży. Jeśli uda się reaktywować klub, to będzie wyraźny sygnał do dalszych prac nad rozwojem sportowym Boleszkowic.

– Podąłem się reaktywacji drużyny piłkarskiej i będę tę obietnicę realizował, zainteresowani rozwojem sportu w naszej gminie są też przedstawiciel innych dyscyplin. Wszyscy zasługują na obiekt, który będzie bezpieczny i przyjazny. Jeśli nadarzy się okazja, na pewno warto o dofinansowanie zabiegać – mówi Waldemar Pacewicz.

W ramach wielofunkcyjności można odbudować nie tylko stadion, ale także zbudować boisko do koszykówki, siatkówki plażowej, bulodrom, kort tenisowy, czy siłownię pod chmurką.