Connect with us

BARLINEK

Będą większe mrozy i spadnie śnieg. Jak przygotować auto do drogi?

Opublikowane

w dniu

Synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu w okolicach Myśliborza. Kierowcy, którzy ruszają w trasę muszą się dobrze przygotować do podróży. Jak podkreśla Waldemar Pacewicz, szkolący kierowców, prócz przygotowania technicznego pojazdu ważny jest też rozsądek.

 

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem i opadami śniegu. Temperatura w nocy może spaść nawet do -18 stopni. Jeśli zatem ruszasz w zimową trasę? Warto dobrze się przygotować do takiej podroży. Jeśli jeszcze nie zmieniliście opon z letnich na zimowe, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Synoptycy ostrzegają: w najbliższych dniach może spaść na Pomorzu Zachodnim nawet do 40 centymetrów śniegu. Jak się okazuje, nie wszyscy kierowcy chcą stosować zimowe opony.

Na ogólnopolskich forach coraz częściej wypowiadają się specjaliści od bezpieczeństwa drogowego, którzy uważają, że w naszym kraju powinien powstać obowiązek montażu opon zimowych na zimę i letnich na lato, względnie stosowanie opon uniwersalnych. My pytamy specjalistów, co sądzą o ewentualnych nakazach.

– Debata w tym temacie jest potrzebna, ale zamiast nakazów wystarczy rozmawiać z kierowcami i ich uświadamiać – twierdzi Michał Ziółkowski, Dyrektor Serwisu w Volvo Auto Bruno, renomowanego szczecińskiego dealera. – Opony to bezpieczeństwo i każdy rozsądny kierowca zdaje sobie z tego sprawę. To zagadnienie jest o wiele bardziej złożone, przecież opona oponie nie jest równa, im starsza, tym jej właściwości są gorsze. Sądzę, że działania w zakresie profilaktyki i uświadamiania kierowców są równie istotne, jak ewentualne zapisy w prawie – tłumaczy.

Tłumaczy, że głębokość bieżnika opon zimowych zapewniająca optymalne osiągi i stosunkowo dobrą przyczepność, powinna mieć nie mniej niż 3-4 mm, pomimo tego, że w świetle prawa głębokość bieżnika opon musi wynosić co najmniej 1,6 mm. Warto też sprawdzić, czy nie ma spękań mogących doprowadzić do pęknięcia opony w trakcie podróży.

– Warto sprawdzić stan akumulatora, wycieraczek, układu hamulcowego. W trudnych warunkach pogodowych każdy z tych elementów jest szalenie istotny jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze – mówi Michał Ziółkowski.

W podobnym tonie wypowiada się Waldemar Pacewicz z Boleszkowic, uważany za jednego z najlepszych instruktorów jazdy w regionie.

– Obawiam się, że nakazy niczego by nie zmieliły – tłumaczy. – Każdy posiadacz samochodu powinien mieć świadomość, że opona to jeden z najważniejszych elementów składających się na bezpieczeństwo jazdy. Nie mogą być zbyt stare, zbyt zużyte i powinny być zmieniane zgodnie z porami roku. Osobiście uważam, że tą świadomością kierowców w Polsce nie jest tak źle, choć jeszcze wiele w zakresie profilaktyki można zrobić. Moich kursantów tego uczę już na pierwszych zajęciach – dodaje.

Waldemar Pacewicz mówi także o rozwadze na drodze. Kiedy na nawierzchni znajduje się śnieg lub zlodowaciała pokrywa, to nie można sobie pozwalać na brawurę.

– Nawet jeśli czujemy się pewnie za kółkiem, to pamiętajmy, że w trudnych warunkach pogodowych nawet najdrobniejszy błąd może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń – mówi instruktor. – należy dostosować prędkość do warunków na drodze, nie szarżować na zakrętach, na których łatwo wpaść w poślizg i przede wszystkim mieć ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu – wyjaśnia Waldemar Pacewicz.