Connect with us

INWESTYCJE

Będzie nowa droga rowerowa prowadząca do Myśliborza

Opublikowane

w dniu

Prawie 9 kilometrów asfaltowej drogi rowerowej i 11,7 km szlaku z nowym oznakowaniem powstanie w przyszłym roku między Myśliborzem a Trzcińskiem-Zdrój. W piątek, 27 listopada 2020 roku podpisano umowę z wykonawcą bardzo malowniczego fragmentu trasy. Ścieżka będzie wiodła po nieczynnych nasypach kolejowych, przez senne wioski i obok ruin XVIII-wiecznego pałacu.

Rowerem po Pojezierzu Myśliborskim – taki pomysł na weekendową wycieczkę już w przyszłym roku będzie oznaczał przejażdżkę po równiutkich i bezpiecznych szlakach. Zaczyna się ważna inwestycja, która wypełni brakujące części trasy z Trzcińska-Zdroju w kierunku Myśliborza. Powstaną tu dwa zupełnie nowe odcinki o nawierzchni bitumicznej: między Trzcińskiem i Góralicami (4,06 km) i między Dobropolem i Pniowem (4,71 km).

Nowe odcinki będą przebiegać po starym, nieczynnym nasypie kolejowym. Pierwszy rozpocznie się w miejscu inwestycji zakończonej w 2018 roku, czyli odcinka Siekierki – Trzcińsko-Zdrój.

– Podróż od polsko-niemieckiej granicy szlakiem pojezierzy będzie wielką atrakcją dla rowerzystów. Jesteśmy przekonani, że ta trasa zyska ogromną popularność. I wśród turystów, i wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego – ocenia Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa. – Sąsiedzi zza Odry kochają podróże na dwóch kółkach, teraz będą mogli poznawać Polskę i nasz region z wygodnej velostrady. Trasą Pojezierzy Zachodnich będą mogli objechać mnóstwo atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie zakątków – podkreśla Tomasz Sobieraj.

W przyszłym roku powinny być już gotowe – wybudowane od nowa lub uporządkowane i oznakowane – odcinki szlaku rowerowego od mostu w Siekierkach aż do Choszczna. Dwa lata temu otwarta została droga z nadodrzańskiej miejscowości do Trzcińska-Zdroju (36,7 km), w tym roku cykliści mogli się rozpędzić na nowiutkich odcinkach w rejonie Barlinek – Pełczyce – Choszczno (w sumie 27 km). Inwestycje realizowane między Trzcińskiem a Myśliborzem pozwolą „spiąć” dużą część Trasy Pojezierzy Zachodnich.

Oprócz budowy opisanych wyżej odcinków (o łącznej długości prawie 9 km) wyłoniony w przetargu wykonawca zajmie się też oznakowaniem dwóch fragmentów szlaku rowerowego (w sumie 11,7 km). Prace mają zakończyć się do 30 września 2021 roku. Obejmują nie tylko przygotowanie podłoża, konstrukcji nowej ścieżki i asfaltowanie. Konieczne będą rozbiórki m.in. torowiska kolejowego na przejeździe, słupów żelbetowych, a nawet małego mostu. Wybudowane zostaną nowe przepusty. W Pniowie przebudowany zostanie również fragment drogi gminnej. Powstanie tam 160-metrowy łącznik, o szerokości 3,5 m, który umożliwi wygodny przejazd między nowo wybudowanym odcinkiem a odcinkiem przeznaczonym tylko do oznakowania. Ten fragment trasy, pod Myśliborzem, spodoba się miłośnikom rowerów i zabytków. Jadąc przez wieść Rościn można podziwiać zbudowany z granitowych ciosów romański kościół oraz ruiny XVIII-wiecznego pałacu.

Budową trasy rowerowej między Trzcińskiem a Myśliborzem zajmie się firma Maldrobud z Myśliborza. Zaoferowała wykonanie zadania za 6 mln 881 tys. 711 zł. Zleceniodawcą jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Projekt jest współfinansowany ze środków RPO dla Województwa Zachodniopomorskiego.

Umowa z wykonawcą została podpisana w piątek, 27 listopada 2020 roku w Urzędzie Gminy Trzcińsko-Zdrój. W spotkaniu uczestniczyli: wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj, wicestarosta gryfińska Ewa Dudar i dyrektor ZZDW Michał Żuber.

Trasa Pojezierzy Zachodnich (nr 20), prowadzi od granicy z Niemcami przez niezwykłą krainę jezior: Myślibórz, Barlinek, Choszczno, Ińsko, Drawsko, Złocieniec, Czaplinek, Szczecinek.

Realizowany przez Województwo Zachodniopomorskie projekt Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego to prawdziwa rowerowa rewolucja, która docelowo będzie liczyła 1100 km szlaków. Nowobudowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Aktualny stan prac można śledzić pod adresem http://www.trasyrowerowe.wzp.pl.