Connect with us

BARLINEK

Czy edukacja w Barlinku, Dębnie i Myśliborzu wymaga natychmiastowej reformy? Ten ranking nie pozostawia wątpliwości

Opublikowane

w dniu

Gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia? Zaglądamy w jeden z najważniejszych rankingów, wszak dotyczy on dzieci, ich i naszej przyszłości.

 

Znane czasopismo samorządowe „Wspólnota” przygotowało ranking „Miejsca sprzyjające edukacji”, to zestawienie ma blisko półtora roku i obejmuje dane z kilku lat, zarówno statystyki szkół podstawowych, jak i gimnazjów (dziś nie istniejących), ale wciąż jest wiernym odzwierciedleniem mapy edukacyjnej Polski. Pokazuje gminy, w których edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia. Jednym z argument ów przemawiających na korzyść danej gminy jest to, w jaki sposób dystrybuuje się pieniądze przekazywane z budżetu państwa i w jaki sposób inwestuje się własne, lokalne środki. Co ciekawe, nie zawsze bogatsze samorządy wypadają lepiej od małych i ubogich gmin, co dowodzi, że pieniądze można wydawać lepiej lub gorzej.

Jak mówią twórcy rankingu: „Mądry samorząd może wspierać i rozwijać oświatę dbając o uczniów, ale też o swoją przyszłość. Od jakości edukacji zależy bowiem, jakie możliwości edukacyjne na rynku pracy będą mieli młodzi mieszkańcy gmin, a także jak będzie wyglądał rozwój gospodarczy i  społeczny gminy w przyszłości.”

Miejsce zajęte w zestawieniu przez daną gminę to średnia trzech ważnych elementów. Po pierwsze „Dobry start” (ocenia dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki uczniów na egzaminach zewnętrznych kończących m.in. szkołę podstawową). Po drugie „Nierówności” (porównanie samorządów pod względem tego, jak zróżnicowane są wyniki egzaminów zewnętrznych. Najwyższe lokaty zajmują gminy, w których uczniowie mają zbliżone do siebie wyniki z egzaminu kończącego szkołę podstawową). Po trzecie „Postęp” (odzwierciedla przyrost wiedzy od chwili rozpoczęcia edukacji).

 

Jak wypadają w rankingu gminy z powiatu myśliborskiego? Okazuje się, że sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Na 2473 sklasyfikowane w zestawieniu gminy najwyżej plasuje się Nowogródek Pomorski, a zajmuje odległe 1395 miejscu w kraju! Jeszcze niżej sklasyfikowane są Boleszkowice (2302 miejsce), Dębno zajmuje 2313 miejsce, Myślibórz 2434 miejsce, a najsłabiej z naszego powiatu wypada barlinecka oświata, sklasyfikowana na 2407 miejscu.