Connect with us

BARLINEK

Kobiety otrzymają wsparcie z Sejmiku. Jest reakcja na wyrok aborcyjny

Opublikowane

w dniu

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego chce przeznaczyć 100 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych, wspierających kobiety dotknięte skutkami wyroku Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji.

 

W obliczu zagrożenia, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wnioskuje do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego o przeznaczanie kwoty 100 tysięcy złotych na opracowanie oraz realizację przez organizacje pozarządowe programu pod nazwą „Program wsparcia kobiet na Pomorzu Zachodnim”, polegającego m.in. na pomocy prawnej i psychologicznej dla kobiet dotkniętych skutkami wprowadzonego prawa. Sejmik przyjął uchwałę, dzięki której kobiety dotknięte zakazem aborcji w sytuacjach zagrażających życiu, otrzymają pomoc za pośrednictwem organizacji pozarządowych.

Radny Artur Nycz nie ma wątpliwości, że reakcja na opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest konieczna.

– Musimy wesprzeć kobiety, którym odebrano prawo decydowania o własnym życiu, nie można być obojętnym na ich los i nie można ich pozostawić na pastę losu – komentuje. – Stoimy po stronie wolności wyboru, wzajemnej pomocy kobietom zmuszanym do największych cierpień. Teraz jest potrzebna wzajemna i bezwarunkowa solidarność, której nie zniszczy żadne uzasadnienie, żadna ustawa i żaden wyrok – dodaje.

Jednocześnie radni Sejmiku apelują do innych samorządów na terenie województwa o podjęcie podobnych działań i wsparcie kobiet.