Connect with us

BARLINEK

Lockdown to poważny problem dla stowarzyszeń. Będą musiały oddać pieniądze?

Opublikowane

w dniu

Stowarzyszenia chętnie sięgają po środki ze Społecznika na inicjatywy mające integrować lokalne społeczności. W tym roku pierwsze granty zostały już przyznane, tymczasem reżim epidemiologiczny nie pozwala na organizację imprez. Czy to oznacza, że pieniądze trzeba będzie oddać?

 

Program Społecznik, pilotowany przez Urząd Marszałkowski, skierowany jest do organizacji pozarządowych, które mają pomysły na realizację zadań społecznych. Stowarzyszenia chętnie sięgają po pieniądze  na swoje projekty, można trzymać nawet do 10 tysięcy złotych na realizację swoich projektów. Sęk w tym, że wiele organizacji angażuje się w organizację imprez, które z założenia mają integrować lokalne społeczności, ale zadań wykonać nie może, ponieważ ograniczają je obostrzenia sanitarne wywołane pandemią koronawirusa.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy w Urzędzie Marszałkowskim, lockdown nie musi oznaczać finansowej katastrofy dla stowarzyszeń. Te, jeśli nie wydały jeszcze środków, mogą je zwrócić do puli Społecznika. Mogą także wystąpić o zmianę terminu i planowane zdanie zrealizować nieco później.