Connect with us

BARLINEK

Młyn Papiernia ze wsparciem Ministerstwa. Barlinek i Boleszkowice bez dotacji

Opublikowane

w dniu

Wiemy, komu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyzna środki na zabytki. O pieniądze zabiegały trzy instytucje. Wsparcie otrzyma tylko jedna z nich.

 

Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. Znamy wyniki I naboru na dofinansowanie inwestycji mających ocalić zabytki.

50 tysięcy złotych otrzyma Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia” z Barlinka, środki mają posłużyć na zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytkowej młyna papierniczego, mącznego, młynarzówki.

O ministerialne pieniądze zabiegała także Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Antoniego z Padwy w Boleszkowicach na remont wieży kościoła w Wysokiej (świątynia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus z przełomu XIV i XV wieku) oraz gmina Barlinek na prace konserwatorskie murów obronnych z pierwszej połowy XIV wieku. Oba te projekty nie zyskały uznania ministerialnych urzędników i nie otrzymały żadnego wsparcia finansowego. Obaj wnioskodawcy mają możliwość odwołania się od tej decyzji.

 

Foto: FB/Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn-Papiernia”