Connect with us

MYŚLIBÓRZ

Ogromne wyróżnienie dla myśliborskiej imprezy!

Opublikowane

w dniu

Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina 2022. Siedmiu zwycięzców dołączyło do grona laureatów Międzynarodowych Żeglarskich Szczecina. Kapituła nagrodziła najlepszych kandydatów spośród nadesłanych zgłoszeń. Żeglarskim wydarzeniem roku uznano Regaty im. Leonida Teligi w Myśliborzu!

 

Każdy rok obfituje w nowe inicjatywy i wydarzenia żeglarskie, które później mogą zostać docenione i wyróżnione w naszym konkursie. W sobotę, 26 marca do grona dotychczasowych laureatów Nagród Żeglarskich dołączyły kolejne nazwiska i wydarzenia. Wyniki zostały zaprezentowane w sieci w wirtualnej prezentacji. Uroczysta gala wręczenia nagród zostanie zorganizowana podczas wydarzenia Żagle 2022.

Łącznie do tegorocznych Nagród wpłynęły 82 zgłoszenia w 9 kategoriach. Kapituła konkursu nie miała łatwego zadania. Na nominację zasługują najlepsze kandydatury, spośród których zostanie wyłoniony laureat danej kategorii. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło do Nagrody Głównej im. Kapitana Ludomira Mączki (16 zgłoszeń dla 14 kandydatów). Sporą liczbę kandydatów otrzymały także kategorie Popularyzator Żeglarstwa oraz Nagroda Specjalna im. Aleksandra Doby (po 15 zgłoszeń). Po długich obradach Kapituła zadecydowała o wyłonieniu 19 nominacji w 7 kategoriach. W tym roku nie zostaną przyznane nagrody w kategoriach: Rejs Roku oraz Nagroda Kota Umbriagi.

Lista laureatów:

Żeglarz Roku: Agnieszka Skrzypulec – z żeglarstwem związana od 2000 roku. Zawodniczka regatowa, startował w klasach Optimist, Laser 4.7, Laser Radial, 470. Najlepsza polska zawodniczka w klasie olimpijskiej 470. Olimpijka z Londynu 2012, Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020. W 2021 roku wywalczyła wicemistrzostwo olimpijskie w klasie 470. Pływa w załodze z Jolantą Ogar.

Regatowiec Roku: Jakub Guźlecki – zawodnik regatowy klasy windsurfing i Foil – desek z hydroskrzydłami, członek Kadry Narodowej i wojewódzkiej oraz Regatowej Reprezentacji Szczecina. W 2020 roku zdobył brązowy medal i tytuł wicemistrza Polski na Mistrzostwach Polski Młodzików BIC Techno 293. W 2021 r. zajął IV miejsce w Mistrzostwach Świata, VII miejsce w Mistrzostwach Europy, IV miejsce w Mistrzostwach Polski oraz osiągnął sukcesy w regatach krajowych. Trenuje w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

Popularyzator Żeglarstwa: Maciej Cylupa – żeglarz, sędzia regatowy, manager sportowy, przedsiębiorca. Organizator cyklu regat: Polska Liga Żeglarska, Polish Match Tour, Szczecińska Liga Regatowa. Od 2007 roku zorganizował i współorganizował w Szczecinie szereg imprez żeglarskich, w tym: Szczecin Match Race – w ramach cyklu Polish Match Tour, rangi Pucharu Świata World Sailing, Mistrzostwa Polski w match racingu, regaty Pucharu Świata Double WarmUp; w regionie zachodniopomorskim: Mistrzostwa Europy w match racingu 2014, Mistrzostwa Świata Juniorów w match racingu 2015, Mistrzostwa Europy Juniorów w match racingu 2017, Mistrzostw Świata Optimist 2015 w Dziwnowie i inne. Współorganizator Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie Micro w 2017 i 2018 roku. Organizator Mistrzostw Świata w Klasie Micro w 2018. Inicjator i organizator regat Polska Liga Żeglarska, cyklicznych rozgrywek o Klubowe Mistrzostwa Polski PZŻ rozgrywanych corocznie na Pomorzu Zachodnim i Gdańskim. Inicjator i organizator Szczecińskiej Ligi Regatowej – dla amatorów. Założyciel Fundacji Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego w Szczecinie, wspomagającej starty Agnieszki Skrzypulec.

 

Wydarzenie Roku: Regaty im. Leonida Teligi w Myśliborzu – w minionym roku zorganizowano 50. edycję tych międzynarodowych regat. Ich początki sięgają 1972 roku, a Puchar Wieczysty za zwycięstwo drużynowe ufundowany został w 1978 roku przez brata Leonida Teligi – Stanisława. Odbyły się w dniach 19-20 czerwca 2021 roku w Myśliborzu na Jeziorze Myśliborskim. W tej edycji regat brali udział także zawodnicy z Czech oraz Niemiec. Do rywalizacji stanęło 57 jachtów i 69 młodych żeglarzy w klasie Optimist (grupa A i B) oraz Cadet.

 

Trener Roku: Arek Lenkowski – trener, prezes Klubu Sportów Wodnych Baltic w Dziwnowie, wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Od lat jego wychowankowie w klasie Optimist osiągają wysokie wyniki. Między innymi w 2021 roku zdobyli w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych: I miejsce Filip Harasimowicz-Krysztofiak, IV miejsce Aleksandra Bobrowska. Duże sukcesy osiągnęła także zawodniczka Maja Harasimowicz-Krysztofiak, zajmując I miejsce w: Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, regatach o Memoriał Ottona Weilanda, regatach o Puchar Dnia Dziecka i Nadzieja Sportu, zdobywając 11 miejsce w rankingu tej klasy i 5 w klasyfikacji dziewcząt. Jego zawodnik Michał Jaroszek uczestniczył w Mistrzostwach Świata na jeziorze Garda we Włoszech.

 

Żeglarska Nagroda Specjalna: Aleksander Ostasz – historyk, archeolog podwodny, muzealnik, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dziennikarz. Wielokrotnie brał udział i organizował wyprawy nurkowe na bałtyckie wraki statków: „Goya”, „General von Steuben”, „Memel”, „Schleswig-Holstein” Autor licznych wystaw i wydarzeń związanych z nurkowaniem, marynistyką i historią Pomorza Zachodniego. W 2021 roku organizator ekspozycji „Zabytki toru wodnego Świnoujście – Szczecin”, na której pokazano część z zabytków wydobytych w czasie trwania inwestycji pod nazwą: „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Wystawa miała swoją premierę w Warszawie, następnie trafiła do Szczecina, Kołobrzegu i Elbląga.

 

Nagroda imienia Ludomira Mączki: Jerzy Szwoch – wybitny kapitan jachtowy, od lat związany z Centrum Żeglarskim w Szczecinie, wieloletni kapitan jachtów „Magnolia” i „Dar Szczecina”. Żegluje od 1970 roku, pływał po Morzu Bałtyckim, Północnym i Atlantyku. Jako kapitan odbył wiele rejsów. Na jachcie „Dar Szczecina” od 2006 roku uczestniczył w kolejnych edycjach regat The Tall Ships Races, pływając z młodzieżowymi załogami i osiągając wielokrotnie sukcesy regatowe. Prowadził rejsy szkoleniowe dla dorosłych i młodzieży, pływał z osobami niepełnosprawnymi. Uczestnik regat: Cutty Sark Tall Ships Race 1984 i 1998, Baltic Sail Rostok 2000, Sail Amsterdam 2010, Sail Bremerhaven 2010, Nord Sea Regatta 2010, Kultur Regatta 2015 i innych; przepłynął ponad 70 tys. Mm. Wraz z jachtem „Dar Szczecina” Honorowy Ambasador Miasta Szczecina (2013).

 

Gratulujemy laureatom oraz wszystkim nominowanym i życzymy pomyślnych wiatrów na szerokich wodach mórz i oceanów.