Connect with us

MYŚLIBÓRZ

Osoby bezdomne potrzebują wsparcia. Jeden telefon może uratować życie

Opublikowane

w dniu

Coraz niższe temperatury i trudne warunki pogodowe to także najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. Policjanci apelują aby zgłaszać miejsca, w których pojawiają się osoby bezdomne. Nie pozostawajmy obojętni – od naszej reakcji może zależeć czy przetrwają zimę.

Każdego roku, wraz ze spadkiem temperatur, policjanci podejmują wzmożone działania prewencyjne zmierzające do udzielania pomocy osobom narażonym na wychłodzenie. Funkcjonariusze podczas codziennej służby kontrolują znane im miejsca gromadzenia się i przebywania osób bezdomnych, informują te osoby o instytucjach pomocowych, a w razie potrzeby przewożą je do dostępnych noclegowni. Policjanci codziennie zwracają uwagę na osoby przebywające na przystankach komunikacji publicznej, w pustostanach, przemieszczające się pieszo lub przebywające na terenach pozamiejskich, odkrytych i w lasach. W przypadku ujawnienia osoby, która potrzebuje pomocy, policjanci zobligowani są do udzielenia jej pierwszej pomocy, wezwania służby zdrowia oraz w miarę możliwości przewiezienia do miejsca zamieszkania lub innego schronienia.

– Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza, gdy znajdują się pod wpływem alkoholu. Ci ludzie także potrzebują naszej uwagi i pomocy – mówią policjanci. – Jeden telefon wystarczy, by odpowiednie służby przyjechały na miejsce. Skuteczność policyjnych działań, w dużym stopniu zależy również od aktywności innych osób. Korzystając z numeru alarmowego 112 informujmy o osobach, które takiej pomocy potrzebują.