Connect with us

DĘBNO

Pociągi do Dębna i Myśliborza nie wrócą

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Urząd Marszałkowski tylko jeden z trzech projektów zgłoszonych przez województwo zachodniopomorskie do Programu Kolej Plus ma szansę na realizację w najbliższym czasie.

 

Do programu, którego celem jest połączenie miast powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami  wojewódzkimi zgłoszono trzy projekty:

– poprawa przepustowości linii kolejowej nr 403 poprzez budowę stacji Tuczno Krajeńskie,
– modernizacja i odbudowa kolejowego korytarza transportowego (Szczecin) Stargard – Pyrzyce – Myślibórz – Dębno – Kostrzyn, w śladzie linii kolejowych 411, 422 i 410,
– odbudowa i rewitalizacja linii kolejowej nr 415 dla przywrócenia połączenia kolejowego Myślibórz – Gorzów Wielkopolski.

Ze względu na brak pieniędzy tylko pierwszy z nich ma szansę na realizację. Według PKP PLK SA wstępna wycena wartości projektów zgłoszonych do przez Województwo Zachodniopomorskie wynosi 2,5 mld zł. Jednak wkład własny finansowany przez samorząd musiałby wynieść aż 15%, czyli 400 mln zł. Zadaniem Samorządu Województwa nie jest finansowanie modernizacji infrastruktury, za którą zarządca sieci kolejowej pobiera opłaty.

Są niewielkie szanse, by kolej powróciła do Dębna i Myśliborza.