Connect with us

BIZNES

Ptasia grypa zaatakowała w Czernikowie

Opublikowane

w dniu

Ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie hodującym ponad 13 tysięcy indyków – informuje portal Świat Rolnika. To kolejne ognisko wirusa w Polsce.

 

Cześć powiatu myśliborskiego została objęta restrykcjami z powodu zagrożenia ptasią grypą. Jak informują media rolnicze, w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Czerników (gmina Myślibórz) znajduje się 13 558 indyków rzeźnych w wieku 22 i 19 tygodni, to właśnie tu stwierdzono ognisko wirusa. W całym kraju w 2021 roku stwierdzono już 7 podobnych ognisk, ostatnie ujawniono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 34 109 kur reprodukcyjnych w wieku 42 tygodni. Hodowla zlokalizowana jest w miejscowości Dulsk w okolicach Inowrocławia.

Przypomnijmy: wirus ptasiej grypy, który zaatakował stada drobiu w znikomym stopniu zagraża ludziom, ale jest niebezpieczny dla ptaków. Mimo to w związku z tym, że wirusy grypy mogą zmienić swoje cechy i aby uniknąć ryzyka zakażenia takim wirusem, należy przestrzegać zaleceń wydawanych przez przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. O zasadach bezpieczeństwa przeczytacie TUTAJ.