Connect with us

BARLINEK

Rzadko spotykane ptaki drapieżne w Polsce osiedliły się w Puszczy Barlineckiej!

Opublikowane

w dniu

Kolejne gniazdo, założone w projekcie LIFE, zostało zasiedlone przez rybołowy. Puszcza Barlinecka jest miejscem, gdzie swoje gniazda znalazły już trzy pary rybołowów. Dwa znajdują się na terenie Nadleśnictwa Barlinek, jedno w lasach Nadleśnictwa Kłodawa. Jedno z tych gniazd jest monitorowane, a ptaki można obserwować na żywo na YouTube.

 

W odległości kilku kilometrów swoje gniazda założyły kolejne dwie pary rybołowów. W marcu ptaki zajęły platformy założone w 2019 r., co było jednym z zadań projektu LIFE finansowanego przez Komisję Europejską oraz NFOŚiGW. Obydwie pary zostały odkryte przez lokalnych leśników i ornitologów.

 

Jest to kolejny przykład, że realizowany przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów projekt przynosi efekty. W 2019 r. nowa para pojawiła się w Nadleśnictwie Włoszczakowice (RDLP w Poznaniu). W 2020 r. nowa para rybołowów została znaleziona w Nadleśnictwie Głusko (RDLP w Szczecinie).

 

Według danych z monitoringu prowadzonego przez Komitet Ochrony Orłów od 2017 r. widać tendencję wzrostową liczby par rybołowów w Polsce. Najważniejsze jednak, że realizowany projekt doprowadził do zahamowania spadku liczebności rybołowów. Każda nowa para w Polsce to ogromny sukces. Rybołowy są ciągle jednym z najrzadszych ptaków drapieżnych w kraju.

 

Osoby zaangażowane w projekt liczą na kolejne nowe lęgi, które każdego roku będą pojawiać się na platformach zbudowanych w ramach projektu.

Obserwować jedno z gniazd rybołowów na żywo można tutaj:

Źródło: lasy.gov.pl