Connect with us

INWESTYCJE

Upadł pomysł budowy linii kolejowej Myślibórz-Gorzów. Koszty zbyt duże

Opublikowane

w dniu

Niestety upadł pomysł odnowienia linii kolejowej łączącej Myślibórz z Gorzowem. Inwestycja okazała się za droga zarówno dla Pomorza Zachodniego, jak i województwa Lubuskiego. To porażka rządowego programu Kolej Plus.

 

Rządowy program Kolej Plus okazał się w przypadku Myśliborza i regionu porażką. Nierealne założenia i konieczność współfinansowania drogich inwestycji przekracza możliwości samorządów. Wiadomo już, że do odbudowy połączenia kolejowego na trasie Myślibórz-Gorzów Wielkopolski nie dojdzie.

PKP oszacowało inwestycję na ponad 1 miliard złotych. To oznacza, że samorządy województw lubuskiego i zachodniopomorskiego musiałyby wysupłać blisko 160 mln zł. To ponad możliwości obu regionów.

W przypadku Województwa Lubuskiego szansę na odbudowę ma natomiast odcinek Skwierzyna-Międzychód, szacowany koszt inwestycji to 94 mln zł. Marszałek województwa lubuskiego zaoferował, że pokryje wkład własny, czyli 14 mln zł, ale czy dojdzie do inwestycji, okaże się dopiero w przyszłym roku.

Mało realne także, by doszło do odbudowy linii kolejowej łączącej powiat pyrzycki ze Stargardem. Na razie nie znamy szacunków, jakie związane są z tak ogromną inwestycją, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można dzisiaj założyć, że pociągiem z Lipian i Pyrzyc jeździć nie będziemy.