Connect with us

BIZNES

W Myśliborzu będą uczyć budowy luksusowych jachtów i łodzi motorowych?

Opublikowane

w dniu

Powiat myśliborski pracuje nad porozumieniem o współpracy z jachtowym gigantem. Jest duże prawdopodobieństwo, że już  w przyszłym roku szkolnym w szkołach branżowych na terenie powiatu będzie można uczyć się szkutnictwa.

 

Jarosław Rębiasz, kierownik Centrum Kształcenia w Myśliborzu oraz wicestarosta Alicja Prill prowadzą rozmowy ze światowym gigantem branży jachtowej w zakresie współpracy. Jeśli wszystko się powiedzie, już od nowego roku szkolnego będzie można uczyć się w szkołach na terenie powiatu budowy luksusowych jachtów i łodzi motorowych.

Uczniowie chcący zdobyć zawód szkutnika, czy też montera łodzi jachtów, będą mogli podjąć naukę w szkole branżowej w Myśliborzu, a praktyki zawodowe odbywać się będą z zakładzie jednego z największych na świecie producentów jachtów. Każdy absolwent, jeśli będzie chciał pozostać w firmie po zdaniu egzaminów zawodowych na koniec trzyletniej nauki, będzie miał gwarancję zatrudnienia. To ważne, bowiem Technologie Tworzyw Sztucznych to jeden z najbardziej cenionych pracodawców na Pomorzu Zachodnim.

Odbyło się już pierwsze spotkanie robocze, jest duża szansa, że niebawem dojdzie do porozumienia, a co za tym idzie, oferta szkół w powiecie myśliborskim znacznie się wzbogaci.

Zawód szkutnika uważany jest za prestiżowych fach. Szkutnicy mają wiele umiejętności, od wiedzy w zakresie elektryki, obróbki drewna, czy też laminowania. Fachowcy ze szkutniczymi umiejętnościami bez problemu znajdują angaż w całej Europie, pracują przy budowie nowych jednostek, a także na marinach przy naprawach jachtów.

Na Pomorzu Zachodnim szkutnictwa uczyć się można jak na razie tylko w Zespole Szkół w Goleniowie, myśliborskie placówki mogą być kolejnymi ośrodkami dającymi taką możliwość.