Connect with us

DĘBNO

Wiktoria Taracińska wygrała na Międzynarodowym Festiwalu 

Opublikowane

w dniu

 

W miniony weekend Wiktoria Taracińska wzięła udział w finałowych przesłuchaniach Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jest to jedno z największych i prestiżowych tego typu wydarzeń. To wieloetapowy konkurs, w którym udział biorą wykonawcy z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

 

To już 28. edycja Festiwalu, który odbył się w dniach 13-16 stycznia 2022 roku. W przesłuchaniach finałowych, które trwały przez kilka dni wzięło udział ponad stu solistów, chórów i zespołów, którzy wyłonieni zostali z eliminacji prowadzonych w Polsce oraz na Białorusi, Ukrainie i Litwie. Takie przesłuchania odbyły się też w grudniu w Dębnowskim Ośrodku Kultury.

 

W jury zasiedli profesorowie akademii muzycznych: Agnieszka Franków-Żelazny (przewodnicząca), Teresa Krasowska i Ewa Biegas oraz ks. Paweł Sobierajski.

 

Wiktoria Taracińska w kategorii soliści dzieci zajęła pierwsze miejsce. Wygrała nagrodę rzeczową o wartości 3000 zł ufundowaną przez Burmistrza Miasta Wojkowice – Tomasza Szczerbę. Wystąpiła też na gali finałowej wśród najlepszych wykonawców przed dużą publicznością. To był jej trzeci występ w Będzinie. Dwa lata temu zdobyła drugie miejsce.

 

Wiktoria jest uczennicą ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie. Śpiewa w Big Bandzie w Dębnowskim Ośrodku Kultury.

 

Warto dodać, że drugie miejsce w Festiwalu zajął solista Antoni Płaczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku, natomiast wyróżnienie w kategorii zespoły wokalne osób dorosłych zdobył zespół „TuLipiany” oraz solistka dziecięca – Kornelia Sadowska ze Studia Wokalnego Damian Wójcik w Szczecinie. Wszyscy dostali się do Będzina dzięki przesłuchaniom w Dębnie.