Connect with us

BARLINEK

Barlineckie pisklaki zajadają się rybą

Troskliwe rybołowy karmią już rybami dwa pisklaki. Życie tej wyjątkowej ptasiej rodziny wzbudza coraz większą ciekawość miłośników przyrody na całym świecie.

 

Barlineckie rybołowy mają w gnieździe już dwa pisklaki. Zycie tych drapieżnych paków można śledzić na żywo na specjalnym kanale YouTube. Dwa pisklęta już zasmakowały w rybach! Na nagraniach widać, jak młode zajadają leszcze i inne ryby.

Leśnicy oraz ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, od lat mają pod swoją opieką rybołowy. Nie tylko monitorują stanowiska, gdzie ptaki gniazdują, ale także prowadzą badania i edukują.

W Polsce jest około 26 par lęgowych, zaś u naszych sąsiadów za Odrą występuje zdecydowanie więcej, gdyż ok. 750 par, a po drugiej stronie Bałtyku – w Szwecji – jest ponad 4 tys. par! Przyczyny tak nielicznej populacji rybołowów w Polsce nie są jasne.

Żeby znaleźć powód, zatrzymać spadek liczebności i odbudować jego stan leśnicy i Komitet Ochrony Orłów rozpoczęli projekt „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” realizowany w nadleśnictwach położonych na północy kraju. jedno z gniazd znajduje się na terenie Puszczy Barlineckiej, jest monitorowane przez całą dobę, a obraz z życia rybołowów trafia do miłośników przyrody na całym świecie.