Connect with us

INWESTYCJE

Nowe mieszkanie wytchnieniowe. To wsparcie dla rodzin opiekujących się bliskimi

Opublikowane

w dniu

W Myśliborzu zostanie otwarte nowe mieszkanie wytchnieniowe. Dzięki niemu rodziny zajmujące się na co dzień osobą niesamodzielną, wymagającą stałego wsparcia zyskają czas na załatwienie swoich spraw, odpoczynek czy dawno odkładany wyjazd. 

Mieszkanie zostało utworzone w budynku, w którym funkcjonuje także Regionalne Pogotowie Kryzysowe oferujące wsparcie psychologiczne w nagłych przypadkach. Lokal przeznaczony na działalność wytchnieniową ma powierzchnie 125 m kwadratowych. Składa się z trzech pokoi, kuchni oraz toalety. Wszystkie pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W mieszkaniu zamontowano infrastrukturę smartdom. Nowoczesne czujniki zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu w chmurę punktów, a algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają automatycznie monitorować niebezpieczne zdarzenia w mieszkaniu przez 24h na dobę, nie stosując kamer i mikrofonów.

Koszt dostosowania mieszkania do pełnienia funkcji wytchnieniowej to prawie 370 tys. zł i finansowany był ze środków unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Opieka świadczona będzie od przyszłego roku, po uzyskaniu przez Powiat Myśliborski dofinansowania z rządowego programu Opieka wytchnieniowa 2024.

Jest to kolejne mieszkanie, które powstało w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia”  w naszym regionie. Podobne miejsca funkcjonują już w Podgrodziu, Łobzie, Stargardzie oraz Rzyszczewie w gminie Sławno.