Connect with us

BARLINEK

Barlineckie pisklaki zajadają się rybą

Opublikowane

w dniu

Troskliwe rybołowy karmią już rybami dwa pisklaki. Życie tej wyjątkowej ptasiej rodziny wzbudza coraz większą ciekawość miłośników przyrody na całym świecie.

 

Barlineckie rybołowy mają w gnieździe już dwa pisklaki. Zycie tych drapieżnych paków można śledzić na żywo na specjalnym kanale YouTube. Dwa pisklęta już zasmakowały w rybach! Na nagraniach widać, jak młode zajadają leszcze i inne ryby.

Leśnicy oraz ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów, od lat mają pod swoją opieką rybołowy. Nie tylko monitorują stanowiska, gdzie ptaki gniazdują, ale także prowadzą badania i edukują.

W Polsce jest około 26 par lęgowych, zaś u naszych sąsiadów za Odrą występuje zdecydowanie więcej, gdyż ok. 750 par, a po drugiej stronie Bałtyku – w Szwecji – jest ponad 4 tys. par! Przyczyny tak nielicznej populacji rybołowów w Polsce nie są jasne.

Żeby znaleźć powód, zatrzymać spadek liczebności i odbudować jego stan leśnicy i Komitet Ochrony Orłów rozpoczęli projekt „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” realizowany w nadleśnictwach położonych na północy kraju. jedno z gniazd znajduje się na terenie Puszczy Barlineckiej, jest monitorowane przez całą dobę, a obraz z życia rybołowów trafia do miłośników przyrody na całym świecie.