Connect with us

BARLINEK

Barlinek wybrał dobry kierunek w rozwoju oświaty?

Opublikowane

w dniu

Poziom barlineckiej oświaty został najsłabiej oceniony w powiecie myśliborskim. Ranking „Wspólnoty” nie pozostawia złudzeń: edukacja w gminie Barlinek wymaga poprawy. Zapytaliśmy władze gminy o to, jakie podjęły działania, żeby poprawić sytuację uczniów.

 

Gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia? Zajrzeliśmy w jeden z najważniejszych rankingów, wszak dotyczy on dzieci, ich i naszej przyszłości. Znane czasopismo samorządowe „Wspólnota” przygotowało ranking „Miejsca sprzyjające edukacji”.

Na 2473 sklasyfikowane w zestawieniu gminy najwyżej plasuje się Nowogródek Pomorski, a zajmuje odległe 1395 miejscu w kraju! Jeszcze niżej sklasyfikowane są Boleszkowice (2302 miejsce), Dębno zajmuje 2313 miejsce, Myślibórz 2434 miejsce, a najsłabiej z naszego powiatu wypada barlinecka oświata, sklasyfikowana na 2407 miejscu.

Zapytaliśmy więc władze Barlinka o to, jakie podjęły działania, by poprawić nie tylko pozycję w rankingu, ale przede wszystkim zmienić sytuację uczniów i dać im lepsze warunki do rozwoju.

 

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Jeziornej 12 w Barlinku

W 2019 r. w związku z reorganizacją szkół w budynkach Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, ul. Jeziorna 12, Leśna 10  przeprowadzono szereg prac remontowych  w celu poprawienia edukacji na terenie gminy Barlinek. W budynku przy ulicy Leśnej 10 została na nowo otworzona kuchnia i stołówka szkolna. Wyremontowano pomieszczenie kuchni głównej oraz zmywalni.

Został przeprowadzony remont pomieszczeń sanitarnych z dostosowaniem tych pomieszczeń dla klas 0- III. Wymienione zostały wszystkie drzwi wejściowe do pomieszczeń klasowych. W celu poprawienia estetyki i dostosowania pomieszczeń klasowych dla młodszych uczniów, przeprowadzono remont pomieszczeń klasowych oraz gabinetów terapii i świetlicy.

W budynku szkoły ul. Jeziorna 12 wyremontowano pomieszczenie dawnej prawni plastyki, gdzie powstała profesjonalna pracownia chemiczna – pierwsza w gminie. W roku 2020 w budynku szkoły przy ul. Leśnej 10 wykonano remont kanalizacji sanitarnej i deszczowej na dziedzińcu szkoły oraz wymieniono wykładzinę w pomieszczeniu sali zabaw. Wymieniono również stolarkę okienną w sali muzyki i plastyki.

 

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Kombatantów 3 w Barlinku

W szkole zostały odnowione i wymalowane klatki schodowe i korytarze. W segmencie sportowym odnowiono i wymalowano korytarze oraz szatnie. Został wykonany remont generalny toalet uczniowskich.

W szkole systematycznie dokonywane są naprawy i malowanie klas dydaktycznych. Na segmencie A zostały wyremontowane 4 łazienki uczniowskie. Jedna z nich ma udogodnienia dla uczniów niepełnosprawnych. W szkole były realizowane projekty unijne. Dzięki temu została wzbogacona baza dydaktyczna m.in. o laptopy dla uczniów i tablice multimedialne. Dla uczniów klas IV-VIII został przeprowadzony remont generalny boksów szatniowych.

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mostkowie 37d

W Mostkowie postawiono głównie na pracę z uczniami. Jak informują nas urzędnicy, organizowano spotkania i wydarzenia, takie jak „Najpiękniejsze baśnie świata” (wspólne słuchanie bajek i baśni), Tydzień języka ojczystego pt. „Łamańce językowe”, Rajd wiosenny nordic walking „W poszukiwaniu wiosny”, VIII edycji Mini Igrzysk Olimpijskich Przedszkolaków, Maraton głośnego czytania nowel H. Sienkiewicza (wspólnie nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły przeczytali trzy nowele: „Katarzynę”, „Dym’ i „Sachem”), cykl comiesięcznych spotkań Audycji umuzykalniających pt. „Audycje z Bachmanem”, IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, udział w Grodnie k. Międzyzdrojów w warsztatach ekologicznych w ramach projektu „Lekcja przyrody inna niż wszystkie”, wyjazd do Teatru im. J. Osterwy na opowieść muzyczną pt. „Pinokio i wiele innych.

 

Działania podjętych przez Przedszkole Miejskie Nr 2

Dyrektor przedszkola ,,Pod Topolą” informuje, że zgodnie z planem zadań remontowych placówek oświatowych na terenie gminy wykonano remont l piętra i klatki schodowej w budynku przedszkola, w tym doprowadzono do właściwego stanu sanitarno-higienicznego ściany, sufity i podłogi w salach zabaw dla dzieci oraz w sali rekreacyjno-gimnastycznej i klatce schodowej. Wykonano oświetlenie awaryjne w przedszkolu i ewakuacyjne w placówce, a także powstało o zabezpieczenie otwartej przestrzeni pomiędzy biegami schodów.