Connect with us

BARLINEK

Blisko 80-letni parowóz na trasie Barlinek-Choszczno

Opublikowane

w dniu

Sołtysowi wsi Lubiana (gm. Pełczyce) Ryszardowi Kwiecińskiemu po licznych negocjacjach z PKP udało się sprowadzić parowóz z 1943r., który ozdabia teraz odbudowany stary dworzec. Przez wieś prowadziła niegdyś linia kolejowa otwarta w 1897r., ruch pasażerski został zawieszony w 1962r., natomiast od 2011 linia ta pozostaje nieczynna.

Wartość złomowa sprowadzonego parowozu wynosiła 100 tys. zł., dlatego od razu pojawił się przedstawiciel firmy złomiarskiej oferując kwotę 75 tys. zł. Sołtys odrzucił ofertę, ponieważ nie taki był cel walki o pozyskanie lokomotywy, ma być ona jedną z atrakcji wsi.

Na renowację lokomotywy w celu zatrzymania jej dewastacji potrzebne są niemałe środki, których wieś nie posiada, a dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na ten cel nie przeznaczono, ponieważ uznano parowóz za używany. Mimo tego sołtys stara się, by to miejsce stało się skansenem i ośrodkiem kulturalnym. Po wojnie ponad 1200 lokomotyw tego typu rozpoczęło pracę w barwach PKP. W Polsce znajdują się jedynie dwa czynne egzemplarze takich parowozów.

Zabytkową lokomotywę można ujrzeć jadąc trasą rowerową Barlinek-Choszczno. Parowóz znajduje się  przy starej stacji kolejowej w Lubianie, gmina Pełczyce.