Connect with us

BARLINEK

Boleszkowice najsłabsze. Myślibórz ma najlepszą ocenę w rankingu

Opublikowane

w dniu

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce rankingów, oceniających zrównoważony rozwój poszczególnych samorządów.

 

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Zaglądamy do ostatniego z rankingów, za 2020 rok i sprawdzamy, jak wypadły gminy z naszego powiatu. A tu zdecydowanie najsłabiej prezentują się Boleszkowice, które w zestawieniu gmin wiejskich zajmują aż 1438 miejsce. To wyzwanie dla nowego wójta, Marka Czypara, który musi sporo zmienić, by sytuacja gminy się poprawiła w kontekście zadań, na jakie zwracają uwagę specjaliści. Najlepszy współczynnik ma natomiast gmina Myślibórz, ale mimo to zajmuje odległe, 524 miejsce w zestawieniu gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

 

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie (874 sklasyfikowane samorządy)

524 miejsce: Myślibórz 32,47 punkty

570 miejsce: Barlinek 31,70 punktów

625 miejsce: Dębno 30,46 punktów

Gminy wiejskie (1537 sklasyfikowanych samorządów)

404 miejsce: Nowogródek Pomorski 27,74 punktów

1438 miejsce: Boleszkowice 16,23 punktów