Connect with us

DĘBNO

Czy do Myśliborza i Dębna znów przyjadą pociągi?

Opublikowane

w dniu

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ogłosi przetarg na opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych związanych z odbudowa linii kolejowych prowadzących przez Dębno i Myślibórz.

 

Co dzieje się z pomysłami zgłoszonymi przez nasz region do Kolei Plus? Na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych inwestycjach, ale są szanse na to, by pociągi znów przyjechały do Myśliborza i Dębna. W ramach programu powstała inicjatywa odbudowy i rewitalizacji linii kolejowej nr 415 Myślibórz – Gorzów Wielkopolski oraz modernizację i odbudowę kolejowego korytarza transportowego (Szczecin) Stargard – Pyrzyce – Myślibórz – Dębno – Kostrzyn, w śladzie linii kolejowych 411, 422 i 410.

Trzy projekty zgłoszone przez województwo do programu Kolej Plus zakwalifikowane zostały do drugiego, dwunastomiesięcznego etapu. Dopiero po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, co powinno nastąpić w grudniu tego roku. Samo przygotowanie planów i prognoz nie musi być równoznaczne z rozpoczęciem inwestycji, może się okazać, że takie połączenia nie będą rentowne i zbyt drogie w realizacji, a wówczas ewentualne dalsze inwestycje trzeba będzie dogłębnie przeanalizować.

Jedno jest pewne: Urząd Marszałkowski nie zamyka się na tę inicjatywę.

– Istotne dla realizacji zgłoszonych projektów będą koszty do poniesienia przez samorządy – tłumaczą w rozmowie z dziennikarzami Głosu Szczecińskiego urzędnicy. – Oprócz opracowania wymaganej na obecnym etapie dokumentacji obejmą one zobowiązanie do finansowania minimum 15% kosztów realizacji inwestycji oraz uruchomienia i finansowania przewozów minimum przez 5 lat. W najbliższym czasie, zgodnie z wymogami Programu Kolej Plus Województwo ogłosi postępowanie na opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych dla zgłoszonych projektów – mówią.