Connect with us

BARLINEK

Drzemka w lesie? Wiemy, gdzie można nocować na leśnych terenach w powiecie!

Opublikowane

w dniu

Od 1 maja 2021 r. Lasy Państwowe uruchomiły program skierowany do miłośników bushcraftu, surwiwalu oraz wszystkich tych, którzy chcą zanocować w lesie zupełnie „na dziko”. We wszystkich nadleśnictwach w Polsce wyznaczone zostały strefy leśne, w których możemy obcować z naturą 24 godziny na dobę. 

 

Obszar objęty programem w Nadleśnictwie Dębno obejmuje teren leśnictwa Mostno, który przedstawia mapa.

 

Nadleśnictwo Różańsko wyznaczyło specjalny obszar o powierzchni ponad 1500 ha. Obejmuje on teren nad jeziorami: Dolskim i Zielin.

Nadleśnictwo Barlinek wyznaczyło tereny w okolicach miejscowości Moczydło oraz lasy na granicy nadleśnictw Barlinek. Kłodawa i Strzelce Krajeńskie.

Na terenie Nadleśnictwa Myślibórz tereny, na których można nocować to okolice Jezierzyc i Tarnowa.

Wszystkie obszary udostępnione przez leśników w ramach programu „Zanocuj w lesie” znajdują się na mapie Banku Danych o Lasach (BDL). W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL”, a następnie „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe.

Samo wejście do lasu celem nocowania w nim nie zawsze wystarczy. Jeżeli nasz nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musimy wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa.

Przed korzystaniem ze strefy objętej programem zalecono turystom zapoznać się z regulaminem, który dostępny jest na stronie nadleśnictw. Szczególnie należy każdorazowo przed planowanym biwakowaniem, sprawdzanie prognozy pogody i rezygnację z pobytu w lesie w przypadku ostrzeżeń meteorologicznych przed burzami i wichurami.

 

 

Źródło: Debno.pl