Connect with us

DĘBNO

Fasada wyremontowana. Pod warstwą tynku odkryto napisy

Opublikowane

w dniu

Na cmentarzu przy ul. Kościuszki w Dębnie wykonano remont części muru z ozdobną fasadą w kwaterze nr II. Zły stan techniczny przyspieszył realizację zadania. Koszt przedsięwzięcia wyniósł nieco ponad 19 tys. zł.

Przedsięwzięcie obejmowało skucie tynku na czapie muru i jego odtworzenie, oczyszczenie luźnych spoin, oczyszczenie luźnej fasady zewnętrznej, zagruntowanie powierzchni fasady środkiem gruntującym, malowanie fasady farbą elewacyjną. Remont fasady wewnętrznej obejmował oczyszczenie luźnych spoin w murze i ich odtworzenie, oczyszczenie fasady wewnętrznej ze zmurszałych powierzchni, w tym kolumny i elementy ozdobne, zagruntowanie powierzchni środkiem gruntującym, nowe tynki i przecierki na całej powierzchni fasady, malowanie fasady farbą elewacyjną bardzo wysokiej jakości.

Prace wykonała firma HMS WRÓBLEWSKI Adam Wróblewski z Dębna. Wartość robót wyniosła 19 311 złotych.

Nie znamy historii tego obiektu. Pod warstwą tynku odkryto napisy „FRITZ HILDE”. Nie wiemy, co było umieszczone w środkowej wnęce. Po prawej i lewej stronie środkowej wnęki umieszczone były tablice, po których pozostały tylko ślady. Poszukujemy dokumentacji fotograficznej, bądź osób, które pomogą nam wyjaśnić tę zagadkę. Prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Dębnie.

W roku 1994 z tej części kwatery wydobyto sarkofag z blachy cynkowej, który znalazł swoje miejsce jako zabytkowy eksponat w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie. Sarkofag należał do rodziny dębnowskich sukienników Jerike. W sarkofagu pochowane były szczątki kapitana rezerwy landwery (obrona krajowa), zmarłego pomiędzy 1900-1904, który był ojcem sukiennika Otto Jerike.

Cmentarz komunalny w Dębnie przy ul. Kościuszki wpisany jest do Gminnej ewidencji zabytków, w karcie obiektu czytamy, że cmentarz został założony w roku 1836 i otoczony murem, a rozbudowano go w roku 1885.

To nie ostatnie prace na terenie „starego” cmentarza. Jeszcze w tym roku utwardzone zostaną wszystkie alejki. Co roku sukcesywnie gmina zlecała wykonanie nawierzchni w poszczególnych kwaterach. W tym roku planuje się zakończyć inwestycję w tym zakresie. Nowa nawierzchnia kostką betonową typu polbruk obejmie ok. 1504 m2 powierzchni.

 

źródło: UM Dębno