Connect with us

BOLESZKOWICE

Mammobus w Dębnie już 28 stycznia

Opublikowane

w dniu

W najbliższy piątek tj. 28 stycznia w mammobusie przy Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie, przeprowadzane będą Bezpłatne Badania Mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.

Szczególnie pacjentki z rocznika 1972/1971/1970…, które nie miały nigdy wykonywanej mammografii powinny pojawić się w piątek na badaniu.

Zapisy na badania pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku) lub online: https://diagnostyk.pl/
Można też przyjść bezpośrednio do mammobusu bez wcześniejszego zgłoszenia tego faktu.

Badanie można wykonać bez żadnego wcześniejszego przygotowania. Warto mieć na sobie dwuczęściowy strój, ułatwiający rozebranie się do pasa. W tym dniu nie zaleca się używania dezodorantu, talku, balsamu czy kremu w okolicy górnej połowy ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto robić mammografię?

Mammografia może wykryć zmiany, które pojawiły się od 2 do 4 lat wstecz, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

 

28 stycznia badania prowadzić będą medycy z NS ZOZ Diagnostyk s.c.