Connect with us

BARLINEK

Mandat 1500 zł za nieodśnieżony chodnik?

Opublikowane

w dniu

W ostatnim czasie można było zauważyć wiele nieodśnieżonych chodników wzdłuż posesji przy domkach jednorodzinnych. Jest to nie tylko nie wygodne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Nie dbanie o odpowiedni stan chodnika, może być także nieopłacalne, ponieważ taki czyn zagrożony jest karą grzywny do 1500 zł!

Kto jest zobowiązany do oczyszczania chodnika? Właściciele, współwłaściciele lub zarządcy posesji zobowiązani mają obowiązek utrzymania czystości w jej obrębie, czyli także chodnika położonego bezpośrednio przy działce. Zgodnie z Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622 należy zadbać o „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń”.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku? Nie odpowiadamy za chodnik oddzielony od posesji przez pas zieleni nie należący do właściciela działki. Jeśli powierzchnia wydzielona dla pieszych przebiega przez plac budowy lub pobierana jest w tym miejscu opłata za parkowanie samochodów.

Wypadek na nieodśnieżonym chodniku, kto za to odpowiada? Osoba niewypełniająca obowiązku odśnieżenia i usunięcia lodu z chodnika ponosi odpowiedzialność za wypadki zaistniałe na jego obszarze, osoba poszkodowana ma prawo żądać odszkodowania, renty lub zadośćuczynienia.