Connect with us

BARLINEK

Miasta się starzeją. Nasze miasto z najgorszą statystyką województwa

Opublikowane

w dniu

W Polsce, podobnie jak w większości uprzemysłowionych krajów, obserwuje się starzenie społeczeństwa. Zaglądamy w statystyki miast naszego regionu. Jak w tym rankingu wypada Myślibórz, Dębno i Barlinek?

 

Polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Wynika z dwóch podstawowych zjawisk: zmniejszania się liczby urodzeń oraz wzrostu długości życia. Samorządy muszą coraz częściej dostosowywać swoją politykę uwzględniając aktywizację osób starszych, a także zwiększanie dostępności do służby zdrowia, czy też inwestycje sprzyjające rozwojowi zawodowemu.

Nierzadko, jak wskazują badania, oferta dla starszego społeczeństwa wiąże się z zaniedbywaniem polityki ukierunkowanej na ludzi młodych, którzy w małych miejscowościach czują się zaniedbywani i… decydują się na wyprowadzkę do dużych metropolii. Efekt? Jeszcze szybsze starzenie się małomiasteczkowych społeczeństw.

Zaglądamy w statystykę (za serwisem polskawliczbach.pl) miast z najstarszymi mieszkańcami w Polsce. W tym rankingu, spoglądając na mapę całego województwa, Myślibórz ma najstarszych mieszkańców! W zestawieniu ogólnopolskim zajmuje bardzo wysokie, 17 miejsce ze średnią wieku 45,5 lat na mieszkańca. Na 355miejscu jest Barlinek ze średnią wieku 42,6, a Dębno na 516 miejscu ze średnią wieku 41,9 lat.

Ogólnopolskim liderem jest Sopot 47,9 (pomorskie) ze średnią wieku 47,9 lat wśród swoich mieszkańców, „najmłodszych” miastem są natomiast Siechnice (dolnośląskie) ze średnią 35 lat.

Sklasyfikowanych zostało 940 miast.