Connect with us

DĘBNO

Namawiają do ekologicznych inwestycji

Opublikowane

w dniu

Spotkania w małych miejscowościach cieszą się sporym zainteresowaniem. Można zdobyć wiedzę i wsparcie w pozyskaniu środków w ramach Programu Czyste Powietrze. „Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, że to takie proste” – mówi mieszkaniec niewielkiego Różańska.

 

Program Czyste Powietrze ma trwać do 2029 roku, w jego ramach można zmodernizować system ogrzewania domowego, wymienić okna lub drzwi lub wykonać inne inwestycje, dzięki którym będzie potrzeba mniej ciepła, by ogrzać nieruchomość.

– Najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach – wyjaśnia Artur Nycz, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. – Efekt ekologiczny można osiągnąć na wiele różnych sposobów, począwszy od modernizacji systemu ogrzewania, jak również za sprawą innych inwestycji, które pozwolą na ograniczanie szkodliwych emisji spalin do środowiska – tłumaczy.

W miniony weekend Artur Nycz wraz z posłem na Sejm RP, Grzegorzem Napieralskim spotykali się z mieszkańcami wsi w gminie Dębno (Cychre, Różańsko i Warnice).

– Do tej pory zasady tych programów były dla nas nie zrozumiałe, niby się o nich mówiło, ale bez żadnych konkretów – komentuje jeden z mieszkańców Różańska. – Wydawało mi się, że cała procedura jest skomplikowana i dla mnie za trudna. Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, że to takie proste – dodaje.

W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł, minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

– Warto nie tylko wspierać mieszkańców małych miejscowości w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji, ale przede wszystkim uświadamiać ich, jak ważne jest działanie na rzecz ekologii – komentuje Artur Nycz.

Zapowiada, że w najbliższym czasie będą się odbywało kolejne takie spotkania we wsiach w regionie.