Connect with us

BARLINEK

Nie warto odkładać planów zakupu mieszkania na bliżej nieokreśloną przyszłość

Opublikowane

w dniu

Rosnąca inflacja, podwyżki stóp procentowych i obawy związane z finansową przyszłością wprowadziły niemałe zamieszanie na rynku nieruchomości. Jak ocenia ekspert Magdalena Gajdamowicz, zakup nieruchomości to wciąż zyskowna i bezpieczna lokata kapitału, a co ważne, obecne mechanizmy finansowania wcale nie musza wiązać się z ryzykiem i wysokimi ratami kredytowymi.

 

Nie ma sensu prorokować i zgadywać, czy w najbliższym czasie, tak jak w ostatnich latach, ceny nieruchomości będą rekompensować spadek wartości złotówki wywołany inflacją. Analizy inwestowania w nieruchomości na przestrzeni ostatnich dwóch dekad potwierdzają, że nieruchomości są bezpieczną i zyskowną lokatą kapitału.

 

– Ich ceny nie ulegają gwałtownym zmianom, trudno dziś o bardziej bezpieczną inwestycję – ocenia Magdalena Gajdamowicz z CFexpert. – Nieruchomości nie tracą na wartości z dnia na dzień i nawet chwilowe zawirowania w gospodarce w perspektywie długookresowej zawsze okazują się dobrą lokatą kapitału, ponieważ zyskują na wartości – dodaje.

Czy obecny czas i problemy gospodarcze w Polsce sprzyjają zakupowi mieszkania? Ekspertka podkreśla, że zakup mieszkania, domu, czy działki budowlanej ma wiele korzyści, które przemawiają za tym, by nie odkładać planów zakupowych na bliżej nieokreśloną przyszłość.

– Należy spojrzeć na ten specyficzny czas z perspektywy koniunktury – wyjaśnia Magdalena Gajdamowicz. – Potrzeby mieszkaniowe są ważne, przecież nawet przy stosunkowo wysokich stopach procentowych rata kredytu mieszkaniowego wciąż będzie porównywalna do opłat związanych z najmem nieruchomości. Oczywiście część potencjalnych nabywców będzie miała ograniczone możliwości przy wyliczeniu zdolności kredytowej, ale przy współpracy z doświadczonym doradcą kredytowym, te bariery można pokonać. Duża podaż i mniejszy niż dotychczas popyt sprawią, że na rynku pojawi się wiele atrakcyjnych nieruchomości, co pozwoli na znalezienie optymalnej, wymarzonej niekiedy oferty – dodaje.

Według analityków, mniejsza ilość zapytań o kredyt hipoteczny związana jest z niepewnością potencjalnych nabywców i obawą, że stopy procentowe wciąż będą rosły, a wraz z nimi raty kredytów. Tymczasem banki w swoje ofercie mają stałe oprocentowanie, co daje gwarancję finansowego bezpieczeństwa dla kredytobiorców.

– Warto zwrócić uwagę, że banki w umowach jasno określają czas, na jaki gwarantują stałe oprocentowanie, w tym czasie kredytobiorca może spać spokojnie bez obaw o podwyżki rat – komentuje Magdalena Gajdamowicz. – Są też możliwości, by zmienić ofertę w czasie trwania zobowiązania, jeśli w niedługiej przyszłości stopy procentowe zostały obniżone. Podstawą jest tu regularny kontakt z ekspertami kredytowymi, którzy na bieżąco mogą analizować zawarte z bankami umowy i podejmować kroki, które będą finansowo opłacalne – wyjaśnia.

Czy to oznacza, że sytuacja na rynku nieruchomości jest nie jest tak zła? Eksperci podkreślają, że inwestorzy, którzy z rynku nieruchomości zrobili sobie główne źródło zarobku nie wycofują się z biznesu i nadal dokonują transakcji, ponieważ wiedzą, jak korzystać z mechanizmów bankowych. Najważniejsze, by inwestycja w nieruchomość była dobrze przemyślana i skonsultowana z profesjonalistami.