Connect with us

DĘBNO

Posiadamy 18 zabytków. Uchwały nie ma i nie ma jej w planach

Opublikowane

w dniu

Czy Dębno bardziej powinno wyeksponować swoje zabytki? Mieszkańcy coraz chętniej i głośniej mówią o konieczności uporządkowania systemu wieszania wszelkich reklam i banerów.

 

Już wcześniej pisaliśmy o tym, że gmina Dębno nie posiada uchwały krajobrazowej. Na jej mocy można byłoby ustalić reguły wieszania różnego rodzaju szyldów, reklam i banerów. Nie tylko na budynkach, ale także przy drogach.

– Dębno ma ciekawą architekturę, zasługuje na to, by nasze miasto doceniono pod tym względem – komentuje nasz czytelnik.

W podobnym tonie wypowiada się internauta, Grzegorz Kujda:

– Zdecydowanie jest potrzebna. Dębno jest miastem ludzi przedsiębiorczych, dzięki temu jest w miarę bogate. Niestety, króluje w nim reklama z początku lat 90. Psuje to wizerunek miasta, najwyższy czas to uporządkować.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w gminie nie tylko nie ma uchwały krajobrazowej, ale nawet nie ma w planach jej opracowania. Zabytków za to nie brakuje.

– W gminie posiadamy 18 zabytków zaewidencjonowanych – informuje nas Mirosław Turów, Sekretarz Gminy Dębno.

Tymczasem nawet na obiektach, które można byłoby wyeksponować, by zachęcić turystów do zatrzymania się w Dębnie, umieszczane są reklamy. Nierzadko w krzykliwych barwach, by przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta, w zamian sam obiekt traci na swym wizerunku.

– Może czas najwyższy pomyśleć o jakimś społecznym projekcie uchwały? Może jako mieszkańcy zacznijmy o tym rozmawiać – pyta nasz czytelnik.