Connect with us

BIZNES

Prawie jedna trzecia dochodów gminy pochodzi od kopalni

Opublikowane

w dniu

Czy dochody Dębna są dobrze wykorzystane? Gmina jest jedną z bogatszych w regionie dzięki funkcjonowaniu kopalni. Ale surowce wcześniej czy później się skończą.

 

Choć na terenie gminy funkcjonuje tylko jedna kopalnia, to jej działalność jest zauważalna w budżecie gminy. W tym roku szacunki zakładają, że z samej tylko opłaty eksploatacyjnej gmina otrzyma 13,5 mln złotych wpływów. To blisko dziesięć razy więcej niż przewidywane dochody z podatku rolnego. Do tego dojdzie jeszcze corocznie płacony podatek od nieruchomości przez kopalnię.

Zważywszy, że zaplanowane w budżecie gminy dochody szacowane są na 48,3 mln, to podatki i opłaty wnoszone rzez kopalnię dają aż blisko 30% dochodów własnych dla gminy. To duże kwoty, wiele samorządów o takich dochodach może tylko pomarzyć. Najważniejsze, jak twierdzą eksperci podatkowi, to umiejętnie wykorzystywać tego rodzaju środki, ponieważ surowce wcześniej czy później się skończą, a gmina już teraz powinna myśleć o inwestycjach, dzięki którym „bogactwo” uda się utrzymać. Dobrym ruchem była na pewno inwestycja w strefę przemysłową, ale jej funkcjonowanie jest zasadne tylko wówczas, gdy pojawią się w niej inwestorzy.