Connect with us

BARLINEK

Radni sami przegłosowali „kłopot”? Obwodnica się zmieni

Opublikowane

w dniu

Drugi etap obwodnicy Barlinka będzie inny, niż zakładano. Powodem jest brak zgody konserwatora zabytków na wyburzenie zabytkowej kamienicy. Jak się okazuje, problemem jest decyzja radnych sprzed lat.

 

– Budynek nr  24 przy ul Gorzowskiej nie jest wpisany do rejestru zabytków, figuruje natomiast w Gminnej Ewidencji Zabytków od 2008 roku, gdzie został ujęty na mocy Rady Miejskiej – informuje Janusz Mickiewicz z barlineckiego magistratu. – Budynek jest zamieszkały, po zakończeniu inwestycji drogowej nadal stanowił będzie element mienia komunalnego – dodaje.

To właśnie ta decyzja sprzed lat mogła mieć duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez konserwatora zabytków. Brak zgody na wyburzenie kamienicy oznacza, że inwestor – Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, będzie usiał przeprojektować obwodnicę.

W  ramach inwestycji powstanie nie tylko ciąg komunikacyjny dla samochodów, ale również chodniki i ścieżka rowerowa, przy skrzyżowaniu ulic Gorzowskiej i Długiej, w miejscu gdzie stoi wspominana wcześniej kamienica, dojdzie najprawdopodobniej do zwężenia ponieważ nie będzie miejsca na zbudowanie ścieżki rowerowej.

Dla ułatwienia komunikacji, zbudowana zostanie także tzw. droga zbiorcza, która umożliwi swobodny i bezpieczny wyjazd z poszczególnych posesji, a potem wjazd na drogę wojewódzką