Connect with us

BARLINEK

Rodzina barlineckich rybołowów niebawem się powiększy

Opublikowane

w dniu

Aż cztery jaja znajdują się w monitorowanym gnieździe rybołowów w Puszczy Barlineckiej. To sukces ornitologów skupionych wokół projektu LIFE. W całym kraju jest zaledwie 26 par lęgowych tych wyjątkowych ptaków.

 

Cztery jaja to wyjątkowy przypadek! Rodzina monitorowanych w Puszczy Barlineckiej rybołowów niebawem się powiększy. W ubiegłym roku, równie udany lęg, miał miejsce w Nadleśnictwie Krzyż, gdzie udało się ptakom wychować cztery młode. Ornitolodzy mają nadzieję, że tak będzie również w Barlinku, ponieważ blisko znajdują się bogate w ryby jeziora. Na ptaki czyha niestety wiele zagrożeń, ale jest nadzieja, że pisklaki, które niebawem przyjdą na świat, przeżyją.

W Polsce jest około 26 par lęgowych, natomiast u naszych sąsiadów za Odrą występuje ich zdecydowanie więcej, gdyż ok. 750 par, a po drugiej stronie Bałtyku – w Szwecji, jest ponad 4 tys. par!

Warto podkreślić, że Puszcza Barlinecka jest miejscem, gdzie swoje gniazda znalazły już trzy pary rybołowów. Dwa znajdują się na terenie Nadleśnictwa Barlinek, jedno w lasach Nadleśnictwa Kłodawa. Jedno z tych gniazd jest monitorowane, a ptaki można obserwować na żywo na YouTube.