Connect with us

BIZNES

Śmieciowy bunt! Nie chcą płacić tak horrendalnych stawek!

Opublikowane

w dniu

My, niżej podpisani mieszkańcy gmin będących w Związku Gmin Dolnej Odry, w związku z drastyczną podwyżką za gospodarowanie odpadami komunalnymi w roku 2021 wnosimy o jej obniżenie oraz o ponowne rozpatrzenie opłat – apelują mieszkańcy gmin zrzeszonych w ZGDO. To reakcja na wysokie ceny wywozu śmieci.

 

Trwa zbiórka podpisów pod petycją, która ma pomóc w dyskusji o obniżeniu stawek za wywóz śmieci na terenie gmin zrzeszonych w Związku Gmin Dolnej Odry. Obniżki cen żądają m.in. mieszkańcy Boleszkowic, Lipian, Bielic, czy też Warnic.

„Wnosimy także o obniżenie kosztów funkcjonowania, transparentność działań ZWIĄZKU GMIN DOLNEJ ODRY, skuteczność w egzekwowaniu należnych opłat która przełoży się na obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami” – apelują mieszkańcy.

Protestujące osoby uważają, że uzależnianie wywozu kosztów śmieci od zużycia wody jest błędne i krzywdzące dla mieszkańców. Już wcześniej mówił o tym Waldemar Pacewicz (CZYTAJ TUTAJ), mieszkaniec Boleszkowic. Teraz do gry wchodzi radny powiatu stargardzkiego, Adam Kalinowski, który jest inicjatorem zbierania podpisów pod petycją. Wszystko wskazuje na to, że protest przeciwko drastycznym podwyżkom cen rozprzestrzeni się na wszystkie gminy zrzeszone w ZGDO, a to z kolei może doprowadzić włodarzy poszczególnych gmin do rozważenia wystąpienia ze Związku.

„Większość mieszkańców po prostu nie stać na tak wysokie opłaty. Rok 2020 był bardzo trudnym rokiem ze względu na szalejącą epidemie. Wielu odczuło to finansowo. Nikt z nas nie może być pewien jakie jeszcze poniesiemy konsekwencje COVID -19 zarówno ekonomiczne jak i gospodarcze” – argumentują mieszkańcy. Tego głosu samorządy nie mogą zignorować.

Pod petycją podpisało się na ten moment ponad 330 osób, ale protestujących wciąż przybywa. Niektórzy komentują również gospodarkę śmieciową:

Nie zgadzam się z kosztem za wywóz odpadów, również z tym dlaczego zużycie wody ma na to wpływ.

Dariusz Chrząszczewski (Porzecze)

 

Opłata wzrosła aż 100%. W zeszłym roku płaciłem 160 zł, a w tym ponad 330 zł miesięcznie.

Mieczysław Korba (Chwarszczany)

 

Samowola tego związku jest obrzydliwa!!! W ubiegłym roku podwyżka 70%, w tym znów 70%!!! Chcemy płacić za śmieci, a nie za wodę, bo już dwa razy za nią płacimy, a taką zależność mógł wymyślić tylko matoł z PiS-u! Więc nie powielajcie tego, bo liczę, że jesteście choć trochę mądrzejsi.

Barbara Kopaszewska (Boleszkowice)

 

Cała treść petycji:

https://www.petycjeonline.com/petycja_o_obnienie_opaty_za_gospodarowanie_odpadami_komunalnymi_przez_zwizek_gmin_dolnej_odry