Connect with us

BOLESZKOWICE

Śmieciowy skandal? Inni widzieli problem, władze Boleszkowic nie

Opublikowane

w dniu

Czy wysokie koszty wywozu śmieci to efekt nieprawidłowości w przetargach? Kilka samorządów zrzeszonych w ZGDO dostrzegło narastające problemy i wysokie stawki za wywóz odpadów. Dlaczego nie w Boleszkowicach?

 

To nagranie mogło pogrążyć Związek Gmin Dolnej Odry (należy do niego gmina Boleszkowice) oraz jego zarząd już 4 lata temu. Podczas jednego z posiedzeń, jak informował wówczas serwis Obserwator Nadodrzański, doszło do wymiany zdań, nie wszyscy wójtowie i burmistrzowie zgodzili się na podniesienie opłat z tytułu przynależności do związku. Podczas tej dyskusji padły mocne słowa, które można było odebrać jako informację o tym, że przetarg na wywóz śmieci mógł odbyć się z naruszeniem prawa.

– Politycznie żeśmy niektóre sprawy tutaj na związku załatwili (…) chciałbym nawiązać do ostatniego przetargu, to też była polityczna sprawa, bo trzeba utrzeć nos Remondisowi, wszystko jest dobrze, bardzo mi się to też podobało. Tylko wygrywa firma, która miała zacząć wozić od 1 lutego, potem dajemy im vacatio legis, wakacje, dlatego, że nie byli przygotowani na to. A Remondis walnął na te dwa miesiące cenę, jaką chciał – informował Kazimierz Szarżanowicz, wójt gminy Stargard (w której granicach znajduje się 38 miejscowości należących do 30 sołectw).

Nie wiedział, że jest nagrywany. Relacja audio szybko trafiła do sieci wywołując skandal. Wiele samorządów zdecydowało się opuścić Związek Gmin Dolnej Odry i samodzielnie zadbać o politykę śmieciową na terenie swojej gminy. Z ZGDO wystąpiła m.in. gmina Chojna, Nowogródek Pomorski, Widuchowa, czy też Recz. Kolejne samorządy opuszczały organizację, a dla tych, którzy pozostali, ceny za wywóz śmieci regularnie rosły. Władze Boleszkowic nie zdecydowały się wystąpić z ZGDO, pomimo że mieszkańcy gminy byli obarczeni wysokimi opłatami.

Dla porównania: w gminie Boleszkowice mieszkaniec płaci 11,90 zł opłaty śmieciowej za każdy zużyty metr sześcienny wody, co dla wielu rodzin jest ogromnym obciążeniem, a duże zużycie wody nie jest równoznaczne z produkowaniem dużej ilości śmieci. W gminie Recz (która opuściła ZGDO i zajmuje się gospodarką śmieciową na własną rękę) koszt wywozu śmieci zaczyna się od kwoty  5,91 zł za pojemnik.