Connect with us

BIZNES

Waldemar Pacewicz: To ostatni moment na reakcję w sprawie drożejących śmieci

Opublikowane

w dniu

Czy gmina Boleszkowice powinna wystąpić ze struktur ZGDO? Drożejące opłaty za wywóz odpadów zaczynają boleśnie pokazywać mieszkańcom, że brak reakcji na podwyżki odbije się na domowych budżetach. „Jeśli teraz nie zapadną decyzje, to będziemy się z tym borykać przez kolejne lata” – mówi Waldemar Pacewicz.

 

Waldemar Pacewicz chce, by lokalny samorząd przeanalizował obecność gminy Boleszkowice w Związku Gmin Dolnej Odry. Powodem są rosnące opłaty za wywóz śmieci i brak alternatywy, by w przyszłości opłaty były niższe, a przy tym by mieszkańcy Boleszkowic nie byli dodatkowo obciążani długami, które powstały w ZGDO na skutek odejścia innych gmin.

– W mojej ocenie gmina powinna sama zająć się gospodarką śmieciową, byłoby taniej i byśmy panowali nad kosztami – tłumaczy Waldemar Pacewicz. – To ostatni moment na reakcję w sprawie drożejących śmieci. Jeśli teraz nie zapadną decyzje, to będziemy się z tym borykać przez kolejne lata i nie można wykluczyć, że mieszkańcy Boleszkowic zostaną obarczeni opatami nie tylko za swoje śmieci, ale również za zobowiązania gmin, które już dawno temu opuściły struktury ZGDO. Nie można na to pozwolić, to droga donikąd – komentuje.

Wielu mieszkańców Boleszkowic jest tego samego zdania. Rosnące ceny, wątpliwa jakość świadczonych usług i widmo kolejnych podwyżek. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w drugiej połowie roku władze ZGDO mogą podjąć uchwałę o nowych, wyższych stawkach. Dlaczego nie teraz? Ponieważ do końca czerwca gminy zrzeszone w ZGDO mogą podjąć uchwały o wystąpieniu ze Związku z końcem 2021 roku. Jeśli takie decyzje zapadłyby w drugiej połowie roku, to wyjście z ZDGO byłoby możliwe dopiero na koniec 2022 roku.

– Trzeba dokładnie przeanalizować statut ZGDO i podjąć decyzje. Takie, które będą korzystne dla mieszkańców, a nie wygodne dla gminy.

W sieci zawrzało. Mieszkańcy gminy mocno krytykują funkcjonowanie ZGDO i dziwią się, że nie ma żadnej reakcji ze strony gminy. Obecnie funkcję wójta (po śmierci Jana Krzywickiego) pełni Krzysztof Prętnicki.

 

To tylko niektóre komentarze mieszkańców:

Opłaty są stanowczo za drogie…

Eliza Skiba/Boleszkowice

 

Samowola tego związku jest obrzydliwa!!! W ubiegłym roku podwyżka 70%, w tym znów 70%!!! Chcemy płacić za śmieci, a nie za wodę, bo już dwa razy za nią płacimy, a taką zależność mógł wymyślić tylko matoł z PiS-u! Więc nie powielajcie tego, bo liczę, że jesteście choć trochę mądrzejsi.

Barbara Kopaszewska/Boleszkowice

 

Opłata wzrosła aż 100%. W zeszłym roku płaciłem 160 zł, a w tym ponad 330 zł miesięcznie.

Mieczysław Korba/Chwarszczany

 

Nie zgadzam się z kosztem za wywóz odpadów, również z tym, dlaczego zużycie wody ma na to wpływ.

Dariusz Chrząszczewki/Porzecze