Connect with us

BARLINEK

Wycinka lasów. Dębno i Barlinek mocno przetrzebione

Opublikowane

w dniu

Obrońcy lasów alarmują i publikują w sieci mapę lasów, które w najbliższym czasie czeka wycinka. Zaglądając w publikację Marty Jagusztyn i Grzegorza Jakackiego widzimy, że lasy w okolicach Dębna i Barlinka mocno się zmienią.

 

Według badań, 29,9% powierzchni Polski pokrywają lasy, 6,5% społeczeństwa kiedykolwiek słyszało o możliwości wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących lasu, 79,2% społeczeństwa uważa, że lokalne społeczności powinny mieć większy niż obecnie wpływ na decyzje o lasach, a aż 45,4% społeczeństwa, w świetle zmian klimatycznych, źle ocenia prowadzoną w Polsce gospodarkę leśną (badanie IPSOS dla Lasy i Obywatele).

Powstała mapa, która obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa wprawdzie nie pokazuje planowanych trzebieży, ale zawarte informacje o zaplanowanej rębni dają do myślenia i w wielu wypadków, oburzają osoby dbające o ochronę środowiska.

Spoglądając na dane dotyczące planowanych wycinek w  powiecie myśliborskim, da się zauważyć, że wiele prac tego rodzaju będzie prowadzonych w okolicach Dębna i Barlinka.