Connect with us

MYŚLIBÓRZ

„Wyścigi słoni” na celowniku policjantów drogówki

Opublikowane

w dniu

Policjanci z myśliborskiej drogówki sprawdzali czy kierujący ciężarówkami stosowali się do nowego przepisu jaki obowiązuje od początku lipca. Mundurowi monitorowali trasę S-3 na terenie powiatu myśliborskiego.

Działania miały związek z wejściem w życie przepisu ograniczającego możliwości wyprzedzania uczestników ruchu drogowego na drogach ekspresowych i autostradach przez pojazdy ciężarowe. W trakcie akcji mundurowi zatrzymali 8 kierowców ciężarówek, którzy nie stosowali się do obowiązującego zakazu wyprzedzania. Mundurowi nałożyli na nich mandaty karne.

Funkcjonariusze przypominają treść nowo wprowadzonych zasad:

Obowiązujące przepisy zobowiązują kierujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 metrów, na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku – do korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych.

Obecne przepisy zakazują kierującym pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do nowego zakazu może być nałożony mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów karnych.

Wprowadzone zmiany mają za zadanie upłynnić ruch pojazdów i zapobiegać „wyścigom słoni”, a tym samym poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy o ostrożność podczas poruszania się po drogach naszego powiatu a także naszego województwa.
Pamiętajmy, że każde zdarzenie drogowe, zwłaszcza gdy dojdzie do niego na autostradzie lub drodze ekspresowej, gdzie dozwolona prędkość jest większa, niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Usuwanie skutków takich zdarzeń wiąże się również z zatorami drogowymi, których rozładownie może trwać nawet kilka godzin.

Tylko stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz zdrowy rozsądek za kierownicą może sprawić, że bezpiecznie dotrzemy do celu.