Connect with us

BARLINEK

Zabytek przeszkodą dla projektantów. Czekamy na drugą część drogi

Opublikowane

w dniu

Nie ma zgody na wyburzenia zabytkowej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Długiej i Gorzowskiej, dlatego projektanci muszą zmienić koncepcję II etapu obejście drogowego dla Barlinka. Całkowity koszt planowanej inwestycji nie jest jeszcze znany, wiadomo natomiast, że bez środków unijnych budowa się nie rozpocznie.

 

Półtora roku temu oficjalnie oddano do użytku pierwszą część obejścia drogowego Barlinka. Teraz na realizację czeka kolejny odcinek drogowy, który ułatwi przejazd przez miasto i podróż w stronę Gorzowa Wielkopolskiego. II etap inwestycji (w ciągu drogi wojewódzkiej 151) ma biec od ulicy 31 Stycznia do ulicy Gorzowskiej. W  ramach inwestycji powstanie nie tylko ciąg komunikacyjny dla samochodów, ale również chodniki i ścieżka rowerowa.

Dla ułatwienia komunikacji, zbudowana zostanie także tzw. droga zbiorcza, która umożliwi swobodny i bezpieczny wyjazd z poszczególnych posesji, a potem wjazd na drogę wojewódzką.

Na przeszkodzie projektantom stanęła kamienica znajdująca się przy skrzyżowaniu ulic Gorzowskiej i Długiej. Konserwator zabytków nie zgodził się na jej wyburzenie, a co za tym idzie, projekt będzie wymagał korekty. W tym roku prace projektowe powinny się zakończyć, nie wiadomo natomiast, kiedy ruszą prace budowlane.

– Obecnie trwają prace projektowe, a samorząd województwa już rozważa sposoby finansowania tej inwestycji – mówi Artur Nycz, Przewodniczący Komisji Gospodarki w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. – Wymaga ona dużych nakładów finansowych, jako samorząd województwa zabezpieczymy wkład własny i będziemy zabiegać o środki unijne na ten cel. Mamy dwie drogi, Regionalny Program Operacyjny, prawdopodobnie z puli nowej perspektywy finansowej lub Fundusz Dróg Lokalnych, ponieważ po zmianach przepisów można z tego programu finansować budowę obwodnicy. Na ten moment jest zbyt wcześnie, by mówić o terminie realizacji inwestycji. Dopiero po zaprojektowaniu będziemy mogli oszacować koszty inwestycji, zadbać o dofinansowanie i podjąć działania związane z budową drugiego etapu drogowego obejścia Barlinka – dodaje.

Inwestorem jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

Foto: Google Maps