Connect with us

BARLINEK

Nasz powiat jest bogaty? Znamy miejsce w ogólnopolskim rankingu

Opublikowane

w dniu

Znamy wyniki rankingu „Bogactwo Samorządów” opublikowanego przez znane czasopismo Wspólnota. Możemy dzięki temu określić budżet, jakim dysponuje powiat w przeliczeniu na każdego z mieszkańców.

 

Na miejsce w rankingu składa się wiele czynników. Jak wskazują autorzy, nie można zapominać o szybkim wzroście kosztów pracy. Zarówno wzrost płacy minimalnej, jak i przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce, wymuszają zmiany w polityce płacowej samorządów. W przeciwnym przypadku zatrudnienie w administracji i innych jednostkach samorządowych będzie traciło na atrakcyjności i coraz trudniej będzie zapewnić odpowiednio wysokie kwalifikacje pracowników. Ma to niebagatelne znaczenie, bo wydatki na wynagrodzenia stanowią dużą część wydatków budżetów samorządowych.

Przy sporządzaniu rankingu pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, a przecież to jedynie awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.

Sprawdzamy zatem pozycję naszego regionu.

Powiat myśliborski znajduje się na 66 miejscu w zestawieniu z budżetem per capita (w przeliczeniu na mieszkańca) w wysokości 973,33 złotego.

Liderem w Polsce jest powiat człuchowski (pomorskie) z budżetem 1550,76 zł na mieszkańca, na ostatnim miejscu w rankingu znajduje się powiat łomżyński (podlaskie – region dużych wpływów PiS) z kwotą zaledwie 445,55 zł na mieszkańca.

Z Pomorza Zachodniego najwyżej w rankingu plasują się powiaty drawski i świdwiński – kolejno na 5 i 6 miejscu z budżetami 1237,62 zł oraz 1231,82 zł na mieszkańca.

Sklasyfikowanych zostało 314 powiatów.